| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU!
As vrea să știu dacă pliculețele de coldrex max grip lemon (1000mg paracetamol, 40mg acid ascorbic, 10mg clorhidrat de fenilefrina) influențează efectul anticoncepționalelor Belusha.
Daca nu influențează, când pot sa iau un pliculeț daca la ora 14 am luat parasinus?

Multumesc in avans de răspuns! Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu influenteaza efectul contraceptivelor. Poti lua dupa 8 ore de la alta administrare de paracetamol, cu grija sa nu depasesti 2500 mg de paracetamol pe 24 de ore. O pastila de parasinus contine 500 mg, ceea ce inseamna ca mai ai voie sa iei, in 24 de ore maxim doua pliculete, desi e cam mult.

| Mad14Nicol a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc! M-ai ajutat enorm de mult

| Brigaela a răspuns (pentru Mad14Nicol):

Pentru putin.