| ButterflyButterfly a întrebat:

Helloo TPU! Am 12 ani, 81 kg si 1.64 m. Vreau sa slabesc cu medicamente. Am incercat sa tin diete, dar acestea imi fac mai mult rau: ma diare stomacul, indigestie etc. Fac si sport o ora si jumatate pe zi, dar degeaba. In 3 luni am slabit 3 kg. Nu-i asa ca este putin? Asta cred si eu. Am cautat pe multe site-uri medicamente. Cele mai multe am gasit cu efecte diaretice, laxative si multe alte efecte. As dori sa-mi recomandati alte medicamente care sa nu aiba efecte secundare (ex: laxative, diaretice, dureri de cap, oboseala etc.). Vreau niste medicamente sau ceaiuri,(dar nu ceaiuri verzi si negre) care sa functioneze si sa nu afecteze sanatatea. Chiar daca sunt in crestere eu nu cred ca o sa slabesc daca o sa cresc. Am uitat sa va spun ca glanda tiroida este mai inceata la mine. Daca o sa slabesc cu medicamente o sa mananc sanatos si o sa fiu aenta ce mananc. As face orice ca sa slabesc, chiar orice! Multumesc! funda+voooot.winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Daca chiar faci orice ca sa slabesti, atunci sa ai grija de sanatatea ta si evita medicamentele pentru slabire.
Fa sport si adopta o dieta sanatoasa si corecta, du-te la un nutritionist sa iti spuna exact de ce ai tu nevoie.

Răspuns utilizator avertizat
| evenso a răspuns (pentru ButterflyButterfly):

Sigur ai facut exact ce ti-a recomandat? Cat sport faci zilnic? ar fi bine sa te duci la o sala de fitness si acolo antrenoarea iti va spune exact ce si cat sa faci ca sa slabesti.
Numai sa eviti medicamentele de slabire, orice medicament are si efect advers.

| carminutza a răspuns (pentru evenso):

Fă sport in continuare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ButterflyButterfly):

Ce "alimentatie sanatoasa" ai adoptat? da-ne mai multe informatii

5 răspunsuri:
| SieraBleckburn a răspuns:

Trebuie sa am avut problema asta in prima luna am trait cu spanac si cu morcovi fara nimic altceva cand mananci ai voie doar 300 de grame. Dupa aceea ai voie carne alba (peste) apoi incepi sa pui o felie de paine carne rosie (curcan) nu ai voie altceva salata cat de multa si in fiecare zi 1 ora jumate de sport fara pauza. Scumpa ar trebui sa iti scoti din vocabular cuvintele patiserie, porc, pateu, salam, crnat...etc eu iti zic din experienta. FUNDA?