| chhiritele a întrebat:

Hellooo! Am nevoie de un sfat! am 17 ani si deja sunt in a-6a zi de menstruatie. Ce vitamine/medicamente imi recomandati sa iau pentru oprire. Am mai avut in trecut asemenea probleme si am ajuns la transfuzii de sange. Nu vreau sa merg la ginecolog pentru ca astfel mama ar trebui sa afle ca nu mai sunt virgina. Spune doctorul mamei daca sunt sau nu virgina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, NU se administrează diverse medicamente FĂRĂ a fi prescrise de medic!

Apoi, o menstruaţie normală durează între 3-7 zile, aşa că, trebuie să ai RĂBDARE!
Menstra ta este NORMALĂ ( încă ).

Apoi, DEPINDE şi de vârsta pe care o ai şi de cât de abundentă este menstruaţia...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

Dacă menstruaţia este abundentă ( menoragie/hipermenoree ), atunci poate fi vorba de unele afecţiuni mai grave - vezi informaţii la linkul :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

În special, în acest caz TREBUIE să mergi la medic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Dacă mergi cu mama, atunci dânsa POATE intra cu tine la consultaţie şi poate întreba medicul dacă eşti virgină, iar medicul este obligat să-i spună.

Toate cele bune.

| Roxana121 a răspuns:

Odata si odata tot va afla mam ta ca nu mai esti virgina. Din moment ce esti minora si mergi la un control ginecologic mama ta va fi in cabinet cu tine, daca va intreba mai esti sau nu virgina? clar ca medicu dat ii va raspunde. Daca vei avea posibilitatea inainte de a intra in cabinet s-o rogi pe doctorita sa nu dezvaluie secretu, asta ar fi o minune pentru tine. Daca ai mai avut astfel de caz si umarire au fost transfuzii de singe, nu ar trebui sa lasi cu vederea acest fapt, prea multe zile ai de menstruatie. Ai nevoie de un control, si un tratament in asa caz. Ai grija de tine si mergi la control pina nu-i tirziu. Poate nu-i nimic grav da tebuie sa stii ce se intimpla cu tine. Esti tinara ai o viata, si nu cred ca iti doresti sa ai probleme pe viitor, mai ales cind vei fi mamica. Succes si mergi la medic.

| AleXisAleXis a răspuns:

La ginecolog poti sa mergi si fara mami.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga
Calciu si Vitamina K pentru oprire.

Daca ii prost, spune. daca respecta deontologia profesiei nu spune.

| Lioиeѕѕ a răspuns:

Pana in 7 zile este normal, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Eu am luat o perioada Calciu lactic in primele 10 zile ale lunii.

| Fcrb_Vasiu_1999 a răspuns:

Daca voi fetele de la 17 ani va ardeti. asta e problema voastra. acum sau mai tarziu tot se va afla!winking