| anonim_4396 a întrebat:

Help, am un nas relativ mare si are celebra "cocoasa" nazala. Nu aspectul este problema.
Uneori am senzatia ca mi se infunda nasul dar dupa o perioada de timp simt ca se "desfunda" dar cu o miscare. Mai exact simt ca se misca ceva acolo de fiecare data cand mi se desfunda nasul(singur). Cand suflu nasul nu apare nimic neobisnuit, mucus normal, nu am dureri sau ceva de genul. Am doar senzatia asta ciudata ca se misca ceva acolo. Exista posibilitatea ca acolo sa existe un parazit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In literatura medicala sunt descrise cazuri foarte rare de prezenta a formelor adulte de oxiuri si de ascarizi (limbrici) in fosele nazale.Senzatia cum ca " ceva se misca" in interiorul nasului nu o poti avea decat daca ar exista forme de adult ale unui parazit(viermi in nas!). Formele larvare ale parazitilor dau senzatie de mancarime la nivelul nasului.

p.s. In cazul infestarii organismului cu paraziti ( oxiuri, ascarizi) ar trebui sa ai si alte simptome --- nu doar simptomul de obstructie/intrerupere a circulatiei aerului la nivelul nasului! Asa ca, este putin probabil sa fie vorba despre o infestare masiva! Pentru a afla despre ce este vorba, du-te la o clinica ORL --- au un aparat special denumit "endoscop" cu ajutorul caruia medicul cerceteaza interiorul nasului (fosele nazale), spatele nasului ( nazofaringe), deschiderile sinusurilor in nas, deschiderea trompei lui Eustachio in spatele nasului (legatura cu urechea medie), septul nazal (peretele de pe mijlocul nasului), zona din tavanul foselor nazale cu care simtim mirosurile.

1 răspuns:
| Peridava a răspuns:

Exista posibilitatea ca acolo sa fie doar mucus mai gos. Pentru ca nu il elimini. Mergi la un control ORL.