| yoni a întrebat:

Help...am vrut sa imi iau mustata(nu radeti)pentru prima oara si am luat niste benzi depilatoare speciale pentru mustata de la Veet, doar ca atunci cand am pus una din benzi aseara, nu s-a luat cu mustata si am ramas cu ceara acolo. Am reusit sa dau ceara jos, dar acum pe langa faptul ca parul s-a luat jumate si doar intr-o parte...sunt rosie si ma ustura ingrozitor ca atunci cand te arzi, doar ca nu e arsura pentru ca ceara nu era calda. Un sfat, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, da-te cu o crema de galbenele sau cu ceai de musetel sa iti treaca usturimea si iti va trece si roseata, ca sa iti treaca roseata pune putina gheata sau apa rece, iti va trece in cateva ore, maxim o zi.Ca sa ti se duca parul da-te cu crema depilatoare sau daca nu sunt asa mult fire ramase, foloseste penseta, desi doare putin e mai bine ca smulgi parul de la radacina, sa nu foloseste big-ul nicidecum ca iti va creste mai mult par si e aiurea. E bine ca vrei sa indepartezi mustata ca e inestetic, nu esti singura care se confrunta cu asta, dar pe viitor poti sa folosesti ceara ca e buna, poate nu ai folosit-o cum trebuia, acum dupa ce iti vei da parul care a mai ramas jos, firele cand vor creste vor fi mici asa ca poti sa folosesti ceara ca se vor lua, daca mai ramane cateva firicele atunci pune penseta in actiunehee hee, ca nu ti le ia perfect.Roseata ca trece curand dar nu sta la soare cat timp esti rosiewinking.

11 răspunsuri:
| Ana a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie prima oara si de atunci numai ma fac cu benzi, doar ca la mine s-a luat tot parul dar partea cea mai nasoala a fost ca o saptamana am fost rosie, ca sa se mai duca roseata da-ti cu crema de fata sau pune niste cuburi de gheata, si pentru indepartarea restului de par incearca cu penseta daca nu este chiar asa de mult, ca alta metoda nu as vedea mai ales ca te-ai si iritat.

| Logout a răspuns:

Eu de cand nu ma mai fac cu benzi depilatoare nu mi se mai inroseste partea aceea "cu probleme" absolut deloc! In momentul` de fata eu ma fac cu ceara calda si te asigur ca este cea mai eficienta solutie. Si daca insisti sa te faci cu benzile acelea, te sfatuiesc sa le ti cateva secunde in palme sa incalzesti ceara, ca altfel nu dau niciun rezultat!

| francesca a răspuns:

In legatura cu benzile nu iti pot da nici un sfat.nu am foslosit niciodata. dar a experimentat o prietena de-a mea care a stat o saptamana si ceva rosie deoarece i s-a luat cu piele cu tot.mai bine foloseste penseta sau epilatorul.eu asa facwinking

| FlorinaRuby a răspuns:

1.roseata trece cu crema de fata, de galbenele sau gheata.cum s-a mai spus
2.prima data cand m-am facut pe picoare si eu am folosit benzi(dar nu pentru mustatalaughing. ca sa nu mai ramana par si ceara aplica banda, iar apoi da cu gheata peste, inainte sa o indepartezi, va fi mult mai usor
3.Eu folosesc crema depilatoare pentru mustata, fiind foarte eficienta doar ca daca o lasi mai putin de 3 minute nu se ia parul, iar daca lasi mai mult te alegi cu roseata, cu penseta probabil ca te va durea fiind mai sensibila si dureaza destul de mult.cu crema creste din nou in aproximativ o saptamana. dar dureaza numai 5 minute indepartarea si crema este ieftina!

| ruzycciocolata a răspuns (pentru FlorinaRuby):

Ce fel de crema, cum se cheama?

| FlorinaRuby a răspuns (pentru ruzycciocolata):

Exista diferite tipuri de crema pentru mustata, insa nu prea au un miros placut, insa eu folosesc ceva cu castraveti, si chiar miroase a castraveti deci mirosul nu e o porblema, nu mai stiu cum se numeste dar exista asa de la mai multe firme..stiu ca la un moment dat am avut si cu miros de trandafiri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te duci la epilare definitiva. acolo iti arde fir cu fir pe un ecran.eu una am epilator acasa.este semiprofesional nefiind dotat cu monior si cade parul. dureaz amai mult dar decat sa dai o viata banii pe ceara. mai zici ca ca ai doar mustata si pun pariu ca ai doua fire. din moment ce nici ceara nu lea putut lua.inseaman ca sunt subtiri firele.veet oricum nu recomand.am luat si eu ca ziceam ca sunt scumpe. cei drept acum ani de zile.si nu se compara cu altele ieftine. dar pentru mustata categoric epilare definitiva. 4 -5 sedinte si gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am luat-o cu penseta.nu doare [cel putin pe mine]...nu ramai rosie sau ceva de genul si nu creste deloc repede. mie mi se pare cea mai buna modalitate si pentru pielea sensibila. Poti incerca aceasta metoda, va fi mult mai bine.

Alte răspunsuri
| Kidda2 a răspuns:

Ti-a trecut roseata?

| toxic112 a răspuns:

Pai poate esti sensibila ca si varamea sia luat cu ceva ceara de la cipricom care nu miroase si se topeste pe abur...si nu trebuie sa fie fierbinte si apoi i sau facut niste bubite rosii...si s-a dat cu crema de galbenele si au icneput sai treaca, incearca si tu este la farmacie si nu e mai mult de 5 lei dar sa fie doar galbenele in crema si te dai de 2 ori pe zi; esti tu mai sensibila poate ca si varamea si de aceea; sper ca ti-am fost de ajutor:*