| Effyyyy a întrebat:

Help..Ma doare rau un dinte;(((da rau de tot nu vreau sa merg la dentist nu ca mi-e frica da nu-mi place; -s....Si nici n-am timp sa ies. Vreau un remediu..care sa isi faca de tot Efectu! Fundaaaaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Ia intai ketorol(direct 2 comprimate cand iei prima oara), sau daca nu, Aulin Nimesulida(e un plic, in care contine un praf numa' bun de dizolvat in putina apa si sa il bei), in 10 minute nu te mai doare nimic si mai e si ieftin, si se gasesc amandoua in orice farmacie.Mai poti sa incalzesti niste apa intr-un ibric sau in ce o fi( ca si cum ai face cafea sau ceai), iei o batista curata, o impaturesti, si pui apa calda pe ea si dupa aia o pui pe partea in care te doare(pe falca)sau in zona unde te doare.Pui apa pe batista, tii acolo vreo 1 minut supa aia storci batista, pui alta apa fiarta, si tot asa vreo 5 minute.Si nu o sa te mai doara, fiindca caldura actioneaza ca un analgezic.Asta am facut eu ca sa imi treaca maseaua,dar in final tot la stomatolog m-am dus,pentru ca asa nu faci altceva decat sa amani sau sa risti sa ti se imbolnaveasca si ceilalti dinti,si in primul rand,durerile de dinti, fiind cele mai greu de suportat, cu timpul cei care au avut probleme cu dantura, din cauza durerii, vor avea si probleme serioase cu inima.Am avut si eu probleme cu dantura si am avut timp sa ma documenetez despre.Dar pana la urma tot la dentist am ajuns,pentru ca altfel nu se poate,si acum sunt bine,nu mai nici o treaba(cu toate ca e cam scump, dar merita), cu banii care ii dai pe pastile mai bine te duci la stomatolog, nu mai sta, ca tot acolo ajungi.Bafto dello delloooo!

| 5a a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Bine punctat " dai bani dar merita"

5 răspunsuri:
| mitsufball a răspuns:

Iau un nurofen.
Iti recomand din propria experienta sa de tuci la dentist ca asa am stat si eu si dupa un timp nu am mai suportat durerea, dai ai sa vezi ca nici nu doare mai mult este frica.

| Crucified a răspuns:

Cum te doare? pai ti-as zice ce sa iei dar n-am voie sa fac reclama la produse.

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Ar trebui sa iti ei un medicament,dar de ala care amorteste, daca iti amordeste dintele nu o sa te mai doara, asa am facut si eu. stiu ca este un medicament lichid, la fiole mici, dar cred ca se da cu presciptie medicala.
Funda?

| Daf_Adrian_1997 a răspuns:

Buna! acelasi necaz l-am patit si eu. Si l-am rezolvat, fara sa merg la dentist!
Totul s-a intamplat, cand, a inceput sa ma doara si pe mine, rau de tot! ma urcam pe pereti, te doare de la:
-curent
-diverse mancaruri.
Eu am mai stat prin curent si am patit, iar unele mancaruri, ca de exemplu napolitanele ma durea dintele. Ce poti face daca te doare dintele dintr-o data?
Numai dormi dupa-pranz, ca seara te doare de cele mai multe ori, eu ca am dormit o ora, doua, seara si a inceput sa ma doara, ei bine, numai puteam de durere, m-am spalat de dinti, puneam mana pe dintele si cand l-am impins a inceput sa ma doara si mai tare crying daca nu am si plans. apoi am stat in pat, putin la aer (ventilatorul) si peste vreo maxim o ora jumate, stand si uitandu-ma la tv, s-a rezolvat totul! happy nu ma mai durea! durerea incepea sa scada, sa scada. Roaga-te si la Dumnezeu, eu i-am multimit de 1001 de ori ca am scapat de durere, si am zis ca voi da pe la Biserica! happy