| buzeduulci a întrebat:

Help me! http://www.tpu.ro/......sunt-fata/ acum nu ma mai inteapa. desi cam toata noaptea m-a intepat dar acum ma inteapa putin in zona vaginului, acum o ora am facut dragoste cu iubitul meu si ma durea rau la contact, si apoi dupa un timp am observat o pata mare rosie mai spre maroniu. nu stiu cum sa explic si era destul de mare. Ce poate fi? Menstruatia mi-a trecut [ 28iun-4iul] si nu cred ca e vreun rest... ma poate ajuta cineva? Nu vreau sa apelez la mama, ca m-ar duce la doctor... am 20 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hace a răspuns:

Este clar ca ai o rana, nu trebuie sa apelezi la mama ta, ai 20 ani si poti merge la medic si singura. Ar trebui sa fi sustinuta si de prietenul tau pentru acest consult! Nu mai pierde timpul cerand sfaturi pe aici, mergi la medic! Numai bine happy

| buzeduulci explică (pentru Hace):

Oh dar nu stiu la ce medic sa merg, e un oras mic unde toata lumea se stie cu toata lumea... plus ca o doamna medic gineco se cunaste foarte bine cu mama de aici din oras sad

| Hace a răspuns (pentru buzeduulci):

Trebuie sa existe o clinica privata pe acolo, sau un cabinet intr-un cartier in care sti ca nu te va vedea nimeni cunoscut. Si pana la urma nu ar trebui sa te feresti atat, este ceva normal sa mergi la medic pentru consult, este pentru sanatatea ta.

| buzeduulci explică (pentru Hace):

Avem doar un spital ..de fapt is 2 in aceeasi curte si acolo as putea gasi medic gineco sau deasupra unei farmacii... si cum am zis, mama are totusi un statut in oras si o cunoaste toata lumea.

| sofisis a răspuns (pentru buzeduulci):

Asa si daca o cunoaste lumea ce? Risti sa patesti cine stie ce doar de dragul reputatiei mamei tale? Tu stii ca de la complicatiile la nivel vaginal poti sa nu mai faci copii? Pe bune acum, ai 20 de ani, esti majora, vaccinata...fi si matura si fa ceea ce e bine si ceea ce trebuie. Crezi ca e o rusine sa ai o problema ginecologica?

| buzeduulci explică (pentru sofisis):

Pai tot este o problema. bani nu am. cum as putea sa ma duc daca nu am bani? decat daca ii cer mamei. si ei cum in cer? of,,,

| sofisis a răspuns (pentru buzeduulci):

Te duci la medicul de familie sa iti dea trimitere la ginecologie. Ii spui ca iti intarzie menstra sau ca te-a tras curentul si ai dureri acolo, crezi ca ai racit si vrei sa mergi sa vezi ce se intampla.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile & sângerările din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar/universitar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Du-te urgent la ginecolog! E clar ca ai o problema, care n-o sa dispara de la sine! Ai totusi 20 de ani, n-are de ce sa-ti fie rusine. Vrei sa ramai sterila (adica sa nu mai poti avea copii)?