| PrecioussGirl a întrebat:

Help me! Una dintre colegele mele sufera de depresie anxioasa, dupa cum spune ea iar situatia ei scoala este una foarte proasta! Acum cateva zile a plecat de la scoala pentru ca ii era rau (asa a zis ea cum ca a luat niste antidepresive pentru ca nu putea sa doarma) iar eu i-am spus mai dur ca ar trebui sa fie mai constienta ca pierde lectii, face multe absente si ca in felul asta nu are cum sa treaca clasa. Acum mama ei ma acuza indirect pe mine si pe inca o colega ca nu ii suntem alaturi si ca nu ii suntem prietene. Ce pot face? Avand in vedere ca mereu am sfatuit-o insa ea credea ca o judec, critic si nici nu le lua in seama (sfaturile). Cum sa ma port cu o persoana care sufera de asa ceva? Va rog help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NCN a răspuns:

Da e naspa ce pot sa zic stai aporape de ea intr-un fel sau altu.

| popescudorinel a răspuns:

Nu o mai baga in seamahappy

| mindcontrol a răspuns:

Trebuie sa o intelegi familiarizandu-te cu depresia. Probabil ca prietena ta este constienta de situatia in care se afla, de aceea se poate autoevalua si judeca singura (asta se realizeaza chiar peste masura in cazul depresiei, persoana respectiva se crede vinovata si fara motiv). un argument pentru care nu a luat in considerare sfatul tau.
Are nevoie de intelegere, sprijin si incurajare. Depresia este o boala, nu o simpla tristete sau un moft.