| marria a întrebat:

Help! Mi se ingrasa parul FOARTE repede. Stiti vreun remediu, eventual naturist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Buna, ti-as recomanda in primul rand sa nu mai folosesti sampoane din comert, cauta la plafar sampon solid, apoi clateste-ti parul cu otet

| pypa007 a răspuns:

Entru par rebel folosesc ulei de ricin, pe care il aplic inainte de spalare cu 2 ore... pentru matreata, aplic ulei de ricin cu sucul de la o lamaie.
o data pe luna aplic pe par o masca: 1 lingurita de miere, un galbenus, putin ulei de masline si zeama de la o lamaie.
de un an de zile fac chestia asta si nu mai am probleme.
dar mananc mult mai sanatos, iau vitamine si evit spuma, gelul, ceara de par... doar strictul necesar.
am renuntat la balsam din comert, pentru ca faceam matreata de la ele, si aplic doar chestii naturale!
vara merge si o bere pentru par, pe care o aplic dupa spalare, o las o ora-doua, apoi clatesc. daca inca persista mirosul, pun si putin sampon...

| lenyia a răspuns:

Sampon pentru par gras
60 ml sampon neutru
6 picaturi de lamaie
4 picaturi bergamota
3 picaturi de cedru
2 picaturi de rozmarin
...prepari acest sampon si cu siguranta vei fi multumita de rezultat