| Neighborhood a întrebat:

HELP, PLEASE! Mai fratilor m-am operat de apendicita vineri... m-au externat marti, ieri m-am simtit super bine, dar azi.sad la 6 dimineata mi-a venit sa vars, m-am simtit rau pana acum, si incontinuare. Faza e ca acum 5 min cand mi-am dat bandajul sa vad ce se intampla era plin pe puroi lichid, am apasat putin pe operatie si continua sa curga. Ce ma fac? sunt riscuri? e normal sa curga asa? m-a dat in peritonita? ce fac, sa ma duc la spital iar? ma opereaza iar? mentionez ca nu mi-au scos atele, maine trebuie sa ma duc sa le scoata. Spuneti-mi ca sa fac va rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Trebuie sa mergi urgent la spital! http://www.i-medic.ro/boli/peritonita-acuta-difuza

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Nu ai dat in peritonita! peritonita faci atunci cand apendicul nu este scos la timp. ceea ce ai tu acolo este puroi, ai facut o infectie de la ata probabil sau de la ceva, nu stiu exact de la ce.cel mai bine ar fi si mergi la dr. care te-a operat si sa ii arati ce s-a intamplat! probabil o sa-ti dea un tratament cu antibiotic! sanatate multa!

| justitiarul a răspuns:

Normal ca sunt riscuri.Mergi cat mai repede cu biletul primit la externare, la urgenta.Ai putea suna la ambulanta pentru ca ei sigur stiu unde sa te duca! Nu mai sta pe ganduri ca ai nevoie de tratament de specialitate sau o alta interventie chirurgicala, depinde de ce constata medicul chirurg ce te va examina!

| stejara2 a răspuns:

Trebuie sa mergi sa te consulte medicul care te-a operat, sau in lipsa un alt medic, e posibil sa fi contactat o infectie in perioada spitalizarii, sau rana sa nu se inchida normal, ai facut cumva efort?