| claudiaflw a întrebat:

Heyhappy
am 1.68 si 60 de kg si cred ca sunt grasa si as vrea sa slabesc macar pana la 54 de kg ce pot face? vreau sa slabesc in o luna maxim,.
please am nevoie de ajutor
aaa si funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anutzaEu a răspuns:

1.bea multa apa.
2.Nu manca seara dupa ora 18:00.
3.Cauta sa faci niste exercitii cum ar fi:abdomene, mersul pe bicicleta/role, alergat prin parc, du-te la locurile de facut sport din parcuri, genoflexiuni, flotari...
4.Incearca sa nu mananci pentru un timp dulciuri sau mancare nesanatoasa de la fast-food.
5. Tine post sau dieta.
6.Mananca multe fructe si legume.
7.Fa exercitii de dimineata, in fiecare zi.
8.CULCA-TE MAI DEVREME, PENTRU CA ATUNCI CAND DORMI MAI PUTIN DE 8 ORE TE INGRASI(NU MINT!)
Si multe altele, Sper ca te-am ajutat, BAFTA!

| claudiaflw explică (pentru anutzaEu):

Chiar.ma.ingrasi.daca.dorm.mai.putin.de.8.oe? si.o.sa.pot.slabi.in.o.luna.ms

| anutzaEu a răspuns (pentru claudiaflw):

Nu mint daca dormi mai putin de 8 ore te ingrasi.

14 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Șimiemi-arplăceadacăaidescoperispaceșinuașmaiciticupauzădupăfiecarecuvant.
Mulțumesc.

| claudiaflw explică (pentru Mangustă):

Da.dar.mi.s-a.stricat.spaceul...offf.nu.ati.mai.auzit.de.asta?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat ce era mai important : vârsta!

Ai greutate NORMALĂ, chiar IDEALĂ pentru vârsta/înălţimea ta - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, NU trebuie să mai slăbeşti!

Toate cele bune.

| claudiaflw explică (pentru bursuc001):

Am.14.anu.dar.eu.am.asazisele.aripioare.in.parti.si.vreau.sa.scap.de.ele

| bursuc001 a răspuns (pentru claudiaflw):

Nu prea contează, NU este mare diferenţă ( între datele corespunzătoare vârstei de 13 sau 14 anişori ) - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Ai "colăcei" ( "aripioare" ), am priceput.

Cel mai indicat este să faci MULTĂ mişcare, sau chiar să mergi la sală ( unde să faci exerciţii specifice acelei zone ).

LA vârsta asta NU este indicată nici o dietă, cel mult, să NU consumi multă pâine şi să NU cinezi după ora 19...

Toate cele bune.

| claudiaflw explică (pentru bursuc001):

Multumesc.as.fi.vrut.sa.iti.dau.tie.funda.dar.din.pacate.am.dato.altui.scuze

| claudiaflw explică (pentru claudiaflw):

Pai.si.ce.exercitii.sa.fac.stii.multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru claudiaflw):

Cu plăcere!

Poţi să faci ( în special ) abdomene.
Iar dacă mergi la sală, acolo sunt aparate la care poţi să "lucrezi" cu muşchii abdominali...

Toate cele bune.

| Music4life a răspuns:

Incepi prin a avea un regim de viata sanatos.
Dimineata iesi la alergat ( sau role sau bicicleta )
Mananca fara gresimi si evita painea
Evita sedentarismul
Incearca sa ai 3 mese si 2 gustari ( Ex: dimineata iarurt cu cereale Fitness, la 12 un mar, la pranz o ciorbita de legume sau o supa, la 16 un fruct doua si seara o salata de pui, peste, legume cum vrei )
Bafta!

| claudiaflw explică:

Multumesc.tuturor.ca.m-ati.ajutat.dar.imi.poaate.da.cineva.uyn.site.cu.exercitii.fizice.care.sigur.dau.roade

| Creaatzaa a răspuns:

Fa sport in care sa te relaxezi. De exemplu aerobic sau fitnes.

| Jade2446 a răspuns:

1)Fa exercitii fizice!
2)Fa-ti un fel de meniu, de exemplu "Luni mananc doar legume" "Marti ma rasfat cu un baton de ciocolata, dar Miercuri mananc numai fruncte, legume si poate dimineata lactate" "Miercuri alerg mai mult si incerc sa fac ziua SPORT" "Joi ies cu prietenele la alergat" "Vineri pot manca ceva dulce" "Sambata si Duminica ma relaxez, dar mentin mancatul sanatos"

- Sper ca te-am ajutat!