| DreaMiss a întrebat:

Hey!
Am 13 ani si prin mai mi-a venit prima data ciclul, o pata maronie pe lenjerie. a fost prima zi, apoi a doua nu mai era, si a aparut abia in a treia.
De atunci nu mi-a mai venit si nu inteleg de ce.
Ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti : întârzierea este din cauză că eşti în PRIMUL an de CM.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Se poate întâmpla ca să-ţi vină menstra în această lună.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| DeeaVonP a răspuns:

Hei!
Chestiile astea le discuti cu mama ta! happy

| rose21 a răspuns:

In primul rand lucrurile astea se discuta cu mama ta, nu cu necunoscuti laughing.
Acea 'pata' nu semnifica inceperea ciclului, doar prevenirea lui. Inca nu ti-a venit, mai ai de asteptat.

| cipilica2001 a răspuns:

Toate fetele au aceste probleme! De la probleme mari la mici. deci nu este cazul sa te ingrijorezi deoarece esti la inceput si de aceea ai dereglari mari normale tuturor fetelor care sunt la inceput. Vei vedea ca cu timpul sa iti vina regulat! dar ai grija... daca vezi ca iti intarzie prea mult ar trebui sa consulti un medic pentru linistea ta, nu de alta! Sper ca te-am ajutat!