| ingrididk a întrebat:

Hey.Am emetofobie (frica de oameni care vomita sau de sunetele scoase de cineva cand vomita). Pana acum nu era asa de grav dar acum am inceput sa am si atacuri de panica.Stie cineva ce pot face? A devenit deja deranjant, plus ca prietenii mei au aflat si au inceput sa rada de mine.
Need help.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihoterapeut/psihiatru! Doar ei se ocupa de bolile psihice.

| Zaygon a răspuns:

Du-te la psiholog.

| denisaroman55555 a răspuns:

Ai pttea sa te gandesti ca si tu poti da la rate nu doar alti.si zile prietenilor tai ca nu d amuzant si ca si ei ar putea trece prin asta.

| Biu_Biutza_1978 a răspuns:

Buna! Si eu am avut si mai am putin emetofobie! Majoritatea oamenilor o au, dar nu isi dau seama! Pur si simplu le este scarba, si e normal! Eu cand imi e greata imi spus mereu ca daca vomit e un lucru normal si nu trebuie sa imi fie frica! Nu are de ce! Sa stii ca cine rade de chestia asta inseamna ca si lui ii e frica! Daca mai vrei si alte sfaturi astea sunt cele care mi eimi sunt de folos:
1. Vorbeste cu o persoana de incredere sau chiar mergi la un psiholog! E normal sa ne temem de ceva! Dar sa nu lasam adta sa ne marginalizeze!
2Scapa de obiectele sau alimentele le care le ai in casa care iti provoaca starile acestea!
3.Gandeste-te ca nu o sa vomiti pentru ca nu ai de ce!
Nu sunt eu un specializat dar asta ma ajuta pe mine si sper ca o sa te ajute si pe tine!