| Adelyna06 a întrebat:

Hey! Am o intrebare cam tampita dar ma batelaughing Voiam sa ii cumpar bunicii o pereche de ochelari pentru vedere. Ea are nevoie ea vada scrisul de la televizor. De care sa cumpar, de distanta sau de citit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa s bunicile după o vârstă sau unele sunt asa de când sunt ele spre binele ei ar trebui sa meargă insista mai mult big grin probabil se teme de ce i se va spune și de aceea nu vrea sa meargă... Ești norocoasa ca ai bunica în viata eu nici nu mi am cunoscut bunicii. Dacă te cheamă asa și în realitate sa știi ca ai nume foarte frumos exceptând litera y

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ceva intermediar, spre distanta.
Daca-mi srii cati dioptrii are pentru distanta si cat pentru citit (stanga-dreapta), atunci pot estima valoarea.
Daca nu, are posibilitatea sa-si cumpere o pereche de ochelari ieftin, daca merge la tarabe (din piete) care vand ochelari ieftine (10-15 lei) si sa incerce personal care-i potrivit. Acele ochelari au lentile cu dioptrii identice pe ambele ochi, deci se pot folosi daca nu sunt mari diferente intre ochi.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi cu ea la un control la ochi. Nu poti cumpara tu pentru ea. Esti mică.

| Donsavas a răspuns:

Nu ai de unde sa stii tu ce dioptrii i se potrivesc. Mergi la un optometrist daca nu vrea la oftalmolog!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ochelarii nu i-i cumperi tu, si-i cumpara bunica ta dupa ce consulta un oftalmolog.

| TheGentleman a răspuns:

S-o duci la oftalmolog. E cea mai bună soluție!

| Adelyna06 explică (pentru TheGentleman):

Asta zic si eu, dar nu vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ia ochelari după ureche ii poate agrava și mai rău vederea ar face bine sa meargă la oftalmolog asta dacă vrea sa vadă acel scris, trebuia sa meargă de când a început sa aiba probleme
Dacă nu tradui tu cât îți permite timpul happy

| Adelyna06 explică (pentru anonim_4396):

I am spus sa mearga dar nu vrea. Este incapatanatacrying( laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adelyna06):

Asa s bunicile după o vârstă sau unele sunt asa de când sunt ele spre binele ei ar trebui sa meargă insista mai mult big grin probabil se teme de ce i se va spune și de aceea nu vrea sa meargă... Ești norocoasa ca ai bunica în viata eu nici nu mi am cunoscut bunicii. Dacă te cheamă asa și în realitate sa știi ca ai nume foarte frumos exceptând litera y