| andreutza_5786 a întrebat:

Hey! am si eu o curiozitate...prietenul meu are probleme cu inima si iau dat un tratament foarte tare, dar daca nu functioneaza asta poate sa moara. s-a gandit sa faca transplant de inima. ce riscuri sunt in legatura cu transplantul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

Riscurile pentru tranplant? astea i le comunica medicul care face interventia pentru unele complicatii sunt diferite de la pacient la pacient in functie de tipul bolii, de existenta altor boli asociate, etc, daca nu reationeaza l a tratament si singura sansa e transplantul e ok are o sansa! asta e cel mai important, sunt riscuri e adevarat, dar medicul care face transplantul probabil ca a facut asta de 20 de ori inainte, si el si echipa vor face tot posibilul pentru a fii ok, nu are rost sa te gandesti si sa cauti tot felul de chestii pe net pentru ca asta o sa te demoralizeze faptul ca un pacient are o complicatie nu inseamna ca toti vor face aceeasi complicatie. nu ai scris ce diagnostic are prietenul tau dar poate ar fi ok daca ar mai cere inca o opinie