| ElenaGilb3rt a întrebat:

Heyhappy Am si eu o intrebare pentru voi. Eu am 13 ani, in toamna fac 14, am 1.73 si 66 de kg. Intrebarea mea este, care ar fi greutatea ideala pentru varsta mea avand in vedere si inaltimea pe care o am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Youkillme a răspuns:

La 13 ani esti ca una de 15 dar nu-i nimic te-ai dezvoltat repede si asta inseamna ca si mai devreme se va termina "trnsformarile corpului tau" cred ca e normal pentru asa o inaltime principalul sa nu complexsezi...toate bune funda te rog?

20 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Ar trebui să ai 63 de kilograme, pentru că greutatea unei persoane se poate calculează astfel:
(1), 73 - 10= 63

| unknownn a răspuns (pentru positivity):

Te corectez, greutatea unei FETE, nu greutatea unei persoane.Pentru ca baietii au oasele mai grele ca fetele, deci..mai consuma si alea din greutate.E mai grasa o fata de 60 de kg, decat un baiat de 60kg care are oasele mai grele decat ale fetei.

| positivity a răspuns (pentru unknownn):

Mulţumesc că m-ai corectat. happy

| Niiiicu a răspuns:

Buna ar trebui sa ai undeva intre 60-63, greutatea se afla scazand din inaltime 10(asta e valabila la fete dar poate si la baieti dar nu sunt sigur)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti perfecta, stai linistita.
Unii spun ca e frumos sa ai cu 10 kg sub inaltime(numarul de dupa virgula). Dar depinde mult si de conformatie(oase, etc)
Si eu am cu 6-7 kg sub inaltime si sunr bine.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Cam...50

| unknownn a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Sper ca glumestilaughing

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru unknownn):

Ce vrei mie somn, sunt obositlaughing
Einstein dar la 1, 79 cat trebuie sa ai?laughing...nu ca nu as stii, dar te verific pe tinebig grin

| unknownn a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Depinde ce esti, mamut, elefant, cimpanzeu...

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru unknownn):

Ha ha very funny...I'm boy(baiat, chico, garcon)

| unknownn a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Oui.
Pai la 1, 79 ar trebui sa ai cam 70 de kg.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru unknownn):

Bunlaughing deci trebuie sa mai pun 23 de kgrolling on the floor)

| unknownn a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Pai tu ai 1, 79 si 46 kg?:|
Iti pare cunoscut: http://www.click.ro/bbtcontent/clipping/CLIIMA20111130_0073/5.jpg?

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru unknownn):

Si 47 de kg matematicianulelaughing
si chiar arat binetongue abdomen drept nici in fata nici in spatehappy

| unknownn a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Is plecat de la 5:30 de acasa in ***...ce dracu sa mai calculez dupa 18 ore de nesomn.

| Wihox a răspuns:

Cam 55 de kg = mult alergat mancat sanatos si altele

| lumy4u a răspuns:

1.73 greutate ideala 63 kg

| ElenaGilb3rt explică:

Keep on dreaming, freak!

| Anonima009 a răspuns:

Da, e greutatea buna, trebuie sa te simti bine in pielea ta. Eu am aproape 15 si am 1.64 si greutatea 55.
Lma pentu in toamna:X

| ElenaGilb3rt explică (pentru Anonima009):

In primul rand multumesc big grin Si in al doilea rand, asta e problema nu ma simt bine, cand merg cu mama prin oras n-am nicio problema, dar la scoala fiind, cu colegele, nu ma simt bine, eu fiind mai dezvoltata decat el ma simt nasol ...mai ales ca ele sunt mai scunde ca mine