| anonim_4396 a întrebat:

Care se presupune ca este greutatea ideala a fiecarei persoane avand in vedere inaltimea acesteia? Adica daca ai 1, 80 de exemplu cat trebuie sa ai greutatea? Funda si vot! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Trebuie sa iti calculezi BMI, gratis si rapid online, greutatea ideala depinde si de varsta si genul persoanei

| CuriousStuff a răspuns:

Pentru a afla daca greutatea ta e in regula pentru inaltime trebuie sa-ti faci IMC-ul sau BMI-ul. Exista calculatoare pentru asta peste tot pe net:
http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html
Iar valoarea data de acel calcul trebuie sa fie intre 18.5 si 24.9 pentru a fi ideala. Ce e sub 18.5 e considerat subponderal, ce e peste 18.5 supraponderal. Si peste exista diferite grade de obezitate.
E importanta si varsta, la adulti se calculeaza IMC-ul insa la copii nu e mereu fidel, pentru ei exista normograme si percentile... Tabele cu greutati si inaltimi in functie de varsta.
Pentru 1.80 greutatea ideala a unui adult e intre 60 si 80 de kg.

| Kogaion a răspuns:

Daca ai 1, 80 din cate stiu eu greutatea ideala ar fi intre 75-80. La femei, daca are 1, 70 inaltime ar trebui sa aiba in jur de 50kg

| andreia67 a răspuns (pentru Kogaion):

50 kg este extrem de putin pentru o femeie de 1.70 (rezulta un IMC de doar 17, 30). Unele surse sunt "blande" cu barbatii recomandand un IMC de 23-25 ca fiind optim in timp ce pentru femei recomanda optimul in zona 19-21. Am in fata foaia de la "cantarirea inteligenta" unde pentru 1, 70 arata greutatea recomandata intre 57, 2 si 69, 9 cu un optim de 63, 6 (IMC intre 19.8 si 24.2 cu optimul de 22).