Întrebare recomandată | baddgirl a întrebat:

Hey,
Am si eu o nelamurire in privinta unui tatuaj facut recen. Tatuajul are 5 zile.In primele 3 zile au fost toate bune si frumoase,fara dureri sau complicatii, dar din a patra zi a inceput sa se imflameze si inroseasca zona si acum au aparut niste basicute mici, dar dureroase.Am o teama in mine sa nu fac vreo infectie ceva.Am avut grija ca tatuajul sa fie in permanenta uns cu antibiotic,tocmai pentru a evita complicatiile, dar vad ca degeaba.Ce sfaturi imi puteti da? Sau daca cineva a patit ceva asemanator, cum a procedat?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FlorenceVi a răspuns:

Nu-i mai da cu niminc, lasa-l sa se vindece de la sine, ca orice i-ai pune acum el se inflameaza. Si-o sa dureze de la 3, 4 zile pana la o saptamana daca s-a infectat. Tusul Rottring normal e pentru desen tehnic, nu pentru tatuaj, in timp si la razele soarelui se se decoloreaza, da spre albastrui sau verzui.
Iti recomand daca te mai tatuezi vreodata sa te uiti la tusuri, sa fie profesionale. Sa fie Intenze, Eternal sau Kuro sumi.

11 răspunsuri:
| FlorenceVi a răspuns:

Buna. Prietenul meu e tattoo-artist, deci raspunsul meu nu va fi la-ntamplare.
Mie personal nu mi s-a-ntamplat, fiindca am aplicat crema Baneocin.
Este posibil ca acele pe care le-a folosit sa nu fi fost sigilate, sterile. Este posibil ca el sa nu se fi dezinfectat inainte, la fel si locul in care ti-a batut tatuajul, sa nu poarte manusi...Aici mai intra si tipul de tus pe care l-a folosit. Ma refer la calitatea lui. Daca ti-a batut cu Rottring nu-i de mirare ca tatuajul nu-i chiar cum trebuie.
Se ia in evidenta si locul in care e. De exemplu pe coaste, unde se bate cel mai greu, trebui sa insiste cu acul, iar de aici sa se faca pelicula aia care pare infectie, dar este decat la suprafata, si nu trebuie' sa-ti faci griji, ca ea oricum cade cand se usuca.
Trebuia sa iei o pastila antibiotica inainte cu o ora, doua sa se apuce sa bata, apoi sa speli tatuajul si sa-l dai cu unguent antibiotic imediat dupa, iar apoi sa-l lasi 2, 3 ore sa se usuce, dupa care continuai cu hidratarea lui timp de trei zile, apoi lasa-i sa se formeze cojita aia subtire care trebuie' sa cada.
Eu te-as sfatui sa mergi la cel care ti l-a batut, sa-i ceri explicatii, sa-l intrebi cu ce tus ti-a batut, si daca vrei imi scrii intr-un comentariu ca sa-ti pot sa apoi informatii.
De altfel, mai e probabil ca organismul tau sa nu accepte tusul si pielea sa-l "elimine" cum poate.

| baddgirl explică (pentru FlorenceVi):

Locul tatuajului meu e pe incheietura mainii stangi, in continuitatea palmei.Stiu ca e o zona sensibila, deci ma asteptam sa ma doara, dar nu asa rau. Daca te ajuta cu ceva am o poza cu el facuta astazi in urma cu cateva ore.Si as mai avea o nelamurire, avand in vedere ca tatuajul are 5 zile, continui cu tratamentul cu Baneocin sau trebuie schimbat tratamentul?

| FlorenceVi a răspuns (pentru baddgirl):

Nu-l mai da acum cu nimic, lasa-l sa prinda coaja, ca atunci cand va cadea, o sa cada si pelicula aia "nesanatoasa", ca daca tu continui acum sa-l dai cu, crema, "hranesti" pielea aia naspa si-o tii in permanenta moale si nu-i mai da voie sa se vindece.
de fapt scrie si pe prospectul de la Baneocin, ca daca aplici crema pe locul cutanat si infectia nu dispare dupa 1 zi, doua, trebuie' sa opresti administrarea.
probabil ti s-a infectat si de la bluza..sau poti fi chiar si alergica la Baneocin.
trimite poza daca zici ca ai, ca se uita si prt meu si sa-ti dea o sugestie

| baddgirl explică (pentru FlorenceVi):

M-am intalnit acum cu persoana care mi l-a facut si a zis ca am prcedat gresit cand am pus folie pe el noaptea, dar imi era sa nu se atinga de haine, patura etc si sa patesc ce am eu acum...Cu poza cum procedez sa ti-o trimit?

| FlorenceVi a răspuns (pentru baddgirl):

Ilmfv_cf esteID-ul meu.
da, asa e. nu trebuia sa lasi toata noaptea folie pentru ca nu-i permite pielii sa respire. eu fiind "asistenta" prietenului meu, le recomand clientilor sa tina folia maxin 2 ore, pentru ca zona tatuaja si asa este inflamata dupa tatuaj, iar stand cu folia transpira pielea ceea ce nu-i bine deloc. la fel, la tatuajele mari este interzis sportul timp de o saptamana.

| baddgirl explică (pentru FlorenceVi):

Acum ca am facut greseala cu folia, ai idee ce mai pot sa fac? Am zona tatuata si un pic pe langa ea imflamata si ma doare de de abia misc mana...Si daca ai idee cam cat timp dureaza vindecarea, sa pot sa ma folosesc din nou de mana stanga.Am spalat locul cu apa simpla pentru a indeparta Baneocinul de pe mana, mai dau cu ceva? Macar cand ma bag la somn? Apropo, am aflat si tipul de tus cu care mi-a batut tatuajul, e Rottring...deja m-am panicat

| StefanCristi a răspuns (pentru FlorenceVi):

Bună Florence vi am și eu o întrebar un artist de la FunkyTatto a spus să continui cu Sorry Mam Balsam iar un alt artist care mi la făcut a spus să nu dau cu el dar cei de la firma fe unde am luat balsamul a spus să îl folosesc dar înainte de asta am fost la Funky Tatto la Piața Romană unul din artiști care ma tatuat îmi dădea cu Sorry Mam Butter să elimine sângele că nu se imprimă vopseaua albă că am desenat un cap de vultur iar întte timp în timpul tatuari îmi apare așa niște linioare roși ca linile astea exemplu - - - -
- -acel balsam cică alungă roșala adocă asta pare o iritație artistul a folosit ace sterile dar e posibil de la acel sânge să mi se fi pătat pielea pare să se fică dar greu cam cât timp ar dura? că mie mi s-a zis 2. Săptâmni dacă durează 20 25 are ceva? pentru că eu am senzația că va mai dura dacă ai avut un caz asemănător și mă poți ajuta mersi mult eu am acum tatuajul spre vindecare aștept un sfat de la tine pup dulce pe obraz? dacă îmi dai voie dacă nu îmi retrag cuvântul

| FlorenceVi a răspuns (pentru baddgirl):

Nu-i mai da cu niminc, lasa-l sa se vindece de la sine, ca orice i-ai pune acum el se inflameaza. Si-o sa dureze de la 3, 4 zile pana la o saptamana daca s-a infectat. Tusul Rottring normal e pentru desen tehnic, nu pentru tatuaj, in timp si la razele soarelui se se decoloreaza, da spre albastrui sau verzui.
Iti recomand daca te mai tatuezi vreodata sa te uiti la tusuri, sa fie profesionale. Sa fie Intenze, Eternal sau Kuro sumi.

| FlorenceVi a răspuns:

Este INTERZISA apa oxigenata pe tatuaje pentru ca decoloreaza pigmentii si scoate tusul din piele.

| EnriqueN a răspuns:

Buna. Cum a mers cu tatuajul atunci? Eu mi l-am facut alaltaieri si ma doare rau. La fel cum spui, incheietura si e rosu cu bubite mici. Cum ai reusit sa il vindeci?
Multumesc

| alinalin31 a răspuns:

Salut am si eu un tatuaj cam de vreo luna si inca nu a cazut coaja il dau mereu cu baneocin si nu stiu de ce inca nu a cazut puteti sa ma ajutati?