| AliceFirea a întrebat:

Am un tatuaj spre zona soldului, il am de 1 an.Acum 2 zile a inceput foarte tare sa ma manance in zona tatuajului si nu am bagat in seama,acum mi au iesit multe basicute (doar in zona lui).Cel care mi-a facut tatuajul este acum in Anglia i-am aratat poza si mi-a zis ca nu-si poate da seama de ce mi-au iesit,cei care aveti tatuaje,ati patit,este ceva grav, ar trebui sa imi fac o programare la dermatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, du-te neaparat.

| CuriousStuff a răspuns:

Ciudat sa-ti apara efectele astea dupa un an, dar nu imposibil. Tatuajul e un corp strain introdus in corpul tau pe care corpul incearca mereu sa-l scoata afara, o parte si reuseste, de aceea tatuajele devin mai sterse cu trecerea timpului. Ma gandesc ca sistemul tau imunitar a reusit sa descompuna destul acea cerneala incat a dat de un microb sau un agent la care tu esti alergic. Oricum va trebui sa mergi la dermatolog, doar el iti poate spune ce e acolo si cum sa tratezi.
Multa sanatate.

| AliceFirea explică (pentru CuriousStuff):

Foarte ciudat, fiindca la inceput totul era bine, nu iritatii, nimic.Si de asta ma mira faptul ca dupa un an si cateva luni chiar sa am asemenea simptome...Multumesc!

| MedLife a răspuns:

Mergi mai intai la un dermatolog si daca e ceva ce tine de dermatologie te trateaza el, iar de e altceva te va trimite la un specialist. Nu te baza pe pareri de e grav sau nu, doar un medic poate sa-ti zica ce ai.