| FURRIA a întrebat:

Luni seara in jurul orei 21:00 tatuaj, toate bune pana miercuri seara cand am vazut ca incepe sa se inroseasca zona din jurul tatuajului, joi dimineata tusul parca mi-a erupt prin niste bucati mici de piele umflata si tare( gen atunci cand te julesti se face coajba aia tare ) Am fost la farmacie, mi-a zis ca tatuajul e infectat, mi-am luat baneocin si am inceput sa ma ung la scurt timp au inceput sa curga puroi din el, tusul din tatuaj pur si simplu se scurge deodata cu puroii si incepe sa sangereze putin. Am fost la alti tatuatori sa cer sfaturi si mi-a zis ca in 2-3 zile o sa se faca bine si dupa tatuajul trebuie refacut, a mai patit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Chiar daca atunci cand se vindeca o sa fie mai sters decat ai fi vrut, asa cum ti s-a si fost spus il poti retusa/reface, nu-ti face griji.

3 răspunsuri:
| WhatABeautifulDay a răspuns:

E greu de spus fara poze. E normal sa se inroseasca si sa faca coaja, pentru ca pana la urma tatuajul ala e o rana, pielea ta acum se vindeca, dar daca ai spus ca curge puroi atunci cel mai probabil este infectat, ceea ce se intampla mai des decat ai crede, depinde si cum ai avut grija de el, daca l-ai udat etc.

Fara legatura cu intrebarea ta, dar am o curiozitate. La ce salon l-ai facut?

| FURRIA explică (pentru WhatABeautifulDay):

Mario Tatto Oradea.

Am incercat sa fac intocmai tot ce mi-a spus el, sa respect pas cu pas ce mi-a zis el si asta am facut.

Am fost la farmacie si cei de acolo mi-au confirmat ca e infectat, tatuajul pur si simplu s-a scurs tusul din el impreuna cu puroi, sper sa se faca bine.

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru FURRIA):

Chiar daca atunci cand se vindeca o sa fie mai sters decat ai fi vrut, asa cum ti s-a si fost spus il poti retusa/reface, nu-ti face griji.

| AndrewR a răspuns:

Este oribil ceea ce spui, mai ales in zilele noaste cand exista atatea aparaturi performante si pentru toate buzunarele.
Ori corpul tau nu a acceptat acel tus si l-a dat afara, ori aparatura si cu ce lucreaza domnul nu sunt sterile, vechi.