| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Apendicita se agravează in câteva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca se ajunge la peritonita se poate si muri atat de grava e situatia.
ai fost la control de specialitate si a zis ca ai apendicita?
pregateste-te psihic de o eventuala operatie, dar nu te ingrijora este considerata una dintre cele mai usoare operatii, eu am facut-o si multi altii, si este atata timp cat nu te duci cu acea peritonita, atunci e nasol.

| alma200033 a răspuns (pentru Simpatic):

Tu cum ți ai dat seama că a fost apendicita? Și in cat timp ti s-a agravat starea?

| aXy99 a răspuns (pentru alma200033):

Durere in partea dreapta inferioara abdomenului. Si nu iti adu tu seama, te duci la medic si iti spune el.

PS: Nu orice durere in zona aia denota faptul ca ai apendicita.

| Simpatic a răspuns (pentru alma200033):

Daca imi aduc aminte imi amortea foarte des piciorul drept, simteam ca am uneori o greutate pe el, uneori pentru 1 secunda nu aveam baza cand mergeam, apoi simteam si durere des in abdomen, plus o greutate ca o piatra mica in partea dreapta cam unde este localizat apendicele.
Nu am stiu atunci ca asta este dar fiindca ma durea abdomenul si aveam constipatie am zis sa merg la medic de specialitate si asa am aflat ca trebuie sa ma operez, asta se intampla acum ceva ani buni.
Pe de alta parte nu este de joaca cu aceasta problema, oricat ai amana-o nu faci decat sa te pui in pericol.
Dar inainte de toate trebuie sa mergi la o consultatie sau de ce nu la mai multi medici printre care daca nu ma insel disciplina se numeste INTERNE, acolo vei primi un raspuns de specialitate, poate ca tu nu ai probleme cu apendicele! Ce putem sti noi de aici...
Si nu toate durerile de abdomen inseamna ca ai apendicita.

| aXy99 a răspuns:

Da, si se va "transforma" in peritonita. Daca stii ca ai, opereaza-te.

| Bizon95 a răspuns:

E o urgenta medicala
deci, maxim cateva ore, nu cateva zile

daca ajungi la spital dupa cateva zile si inca esti in viata, atunci o sa fii feciritul posesor al exemplului dat de exceptii absolute in urgente medicale, asa ca, atunci cand intrii intr-o incapere plina cu doctori o sa faca toti ochii mari si or sa zica:
"OOOOOOOOOOOOO"

insa e MULT mai probabil sa mori in cateva zile tongue

| alma200033 a răspuns (pentru Bizon95):

Dar apare o durere insuportabila nu?

| Bizon95 a răspuns (pentru alma200033):

In 99.99% din cazuri, DA
insa nu e ABSOLUT 100%
asta e medicina, nu exista ABSOLUT
exemple (in afara de apendicita de mai sus)

sunt femei care URLA la fiecare menstruatie
sunt femei care nici macar nu simt, asa ca isi pun remindere in calendar sa nu uite sa isi puna absorbant

sunt spioane care au fost expuse pentru ca la nastere au inceput sa urle si sa IMPLORE in limba materna care NU era limba tarii unde erau spioane

sunt femei care s-au dus la spital cu dureri de burta si au nascut gemeni... d'aia le durea burta (ma rog, erau si grase cat cuprinde, DEH)

si asa MAI DEPARTE

asta e medicina, FIECARE CAZ E DIFERIT... NU E NICI O EXCEPTIE ***OARECARE*** DE LA REGULA ASTA

| Felys a răspuns:

Nu stiu daca in cateva zile sau cateva ore, depilda sotul meu nu s-a vaitat niciodata ca il doare si i-a plesnit direct si a dat in peritonita si a trebuit operat urgent

| Eireann a răspuns:

Da, e o urgenta medicala.