| AdrianMazilu1986 a întrebat:

Hey baieti am 10 ani 1.50 si 35 de kg.Va rog ajutati-ma sa ma ingras.Am m-a luat 9vita si cavit si alte tampenii dar 00 cum sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eşti subponderal ( prea SLAB )!

Trebuie să ajungi la 47 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Să consumi mai multe calorii zilnic, deci, să mănânci alimente "bogate" în calorii.

Ca să-ţi fie mai uşor să alegi alimentele de care ai nevoie ( în funcţie de numărul de calorii necesare ) vezi tabelul/lista de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Consuma proteine, lactate, legume si fructe! Pestele si chiar uleiul de peste impreuna cu polenul crud te va ajuta mult mai mult decat vitaminele luate de tine!

| AllexStefanPhoto19 a răspuns:

Nu te ingrijora caci asa e varsta. Stai calm caci o sa te ingrasi cand o sa cresti mai mare. Nu trebuie sa te sperii sau ingrijorezi. Totusi daca esti asa de atent cu tine incearca sa faci niste analize amanuntite si sa mergi la un nutritionist. Ei sunt ce mai in stare sa te ajute.

| Gheorghe_Alexandru_1997 a răspuns:

Frate si eu sunt slab.Stii ce bine e? Ai liber la miscare cat vrei.Fa ca mine.Ia o bicicleta si mergi prin oras toata ziua. Stii ce pofta de mancare ai apoi? Apropo..nu lua pastile.Nu sunt bune

| teomili a răspuns:

Ar trebui sa mananci de la mcdonals. pontul meu insa ar fi sa nu incerci din rasputeri sa te ingrasi. am un frate care prezinta acelasi caz. a luat pastile si nu la ajutat nici cum b. incearca totusi sa consulti un medic.