| Helenna a întrebat:

Hey buna. Am 15 ani si as vrea sa-mi cumpar lentile de contact albastre. A avut cineva? Cum vi s-au parut si cat timp le-ati purtat? Explicati-mi cum trebuie sa le folosesc, chestii in legatura cu igiena. Multumesc. Acord funda raspunsului care ma ajuta :*.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Eu am avut si de curand mi-am cumparat altele pentru ca expirase termenul de garantie la cele vechi. Eu iti recomand sa mergi la Optinova(in general in magazinele specializate unde au ochelari de vedere, au si lentile cosmetice). Persoana de acolo iti va da sfaturile potrivite. Sunt usor de purtat, e mai greu la inceput pana te obisnuiesti sa le aplici. Incearca sa nu folosesti unghiile cand le aplici sau cand le dai jos pentru ca ele sunt f finute si e posibil sa le intepi, nu vei observa si o mica denivelare a lentilei iti va irita ochiul. Ti-o spun din proprie experienta. Le poti purta pana expira termenul de valabilitate. Sunt de mai multe feluri, cu purtare indelungata sau mai scurta. Daca ai irisul mai inchis la culoare decat culoarea lentilei, persoana de acolo iti va recomanda ce tip de lentile ti se potrivesc. Eu am dat pe ale mele 150 de lei dar e posibil sa gasesti si putin mai ieftine. Si inca ceva important, inainte sa le aplici sa te speli pe maini si ai grija sa nu ai scamute de la prosop pe degete ca e posibil sa-ti ramana pe lentila. Ele se pastreaza cufundate in solutia lor speciala in recipientul ce il vei primi. Pupic!

| salomeea27 a răspuns:

De purtat poti sa le porti atat cat le poti suporta (unii ochi sunt mai sensibili decat altii).eu mai mult de 3-4 ore nu pot.trebuie tinute intr-o substanta si recipiente speciale.inainte de ale pune trebuie spala-te cu o substanta pe care o cumperi odata cu ele(aceeasi in care si stau). Pe cutie scie ca valabilitatea e de 1 an eu le am de vreo doi si tot le mai port e adevarat ca nu le-am purtat de mai mult de 10 ori pe an.pretul e cam de 150 lei

| mihai111 a răspuns:

Eu am avut. le-am purtat 1 an
costa foarte mult si trebuie sa le porti maxim 8 ore pe zi.