| WeAreSmart a întrebat:

Hey! cate ore am voie sa stau la PC si telefon ca sa nu mai simt ochii uscati? Folosesc lacrimi artificiale Slezol dar nu ajuta. De ce zic toti sa ma adresez medicului? sa imi zica ca stau prea mult la calculator?;(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai recomandat este 1-2 ore, dar eu stau 2-3 uneori 4 si nu am niciodata probleme. Daca stai 3 ore si faci o pauza de 10minute intre timp e ok.

| Peridava a răspuns:

1-2 ore, cu pauze.
Da, sa-ti spuna ca stai prea mult si apoi sa-ti dea tratament. Dar daca vei continua sa stai mult, tratamentul nu va avea efect.

| WeAreSmart explică (pentru Peridava):

Asta se refera si la telefon? cunosc persoane care petrec mult timp la ecran si nu au probleme.

| Peridava a răspuns (pentru WeAreSmart):

Da, e tot un ecran care iti oboseste ochii. Acele persoane ori fac pauze, ori inca nu au stat prea mult, dar in curind vor avea probleme. Vezi cai care prin natura serviciului stau cu ochii in ecran, au probleme, desi se mai uita si in hirtii intre timp.

| Northwind a răspuns:

Medicii spun că trebuie să stăm maxim 2 ore în fața acestor aparate, sau, să facem pauze de câte 20 de minute. Asta desigur pentru a nu ne afecta vederea în niciun fel.