| odumitru a întrebat:

Sotia mea a facut un CT CRANIAN[spune ca din cauza asta, o dor ochii, o ustura,]a mai patir cineva asa? probabil a avut ochii mai sensibili pentru ca a fost la dr si i-a spus ca are ochii uscati, i-a recomandat lacrimi artificiale Lacrisifi, cat timp trebuie sa le foloseasca[a uitat sa intrebe doctorul]? DACA PERSITA CU ACESTI OCHI USCATI, va trebui sa isi puna lacrimi toata viata? ii va fi afectata vederea sau globul ocular?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptomele enumerate de tine nu pot avea legatura cu tomograful. daca ar fi aparut de la iradiere, ar fi aparut la cateva saptamani sau luni (7-9 saptamani), in nici un caz imediat. Daca oftalmologul i-a dat lacrimi artificiale deja, inseamna ca boala e mai veche, de 2-3 luni, dar abia acum simptomele au devenit suparatoare.
Trebuie sa intrebe doctorul cat foloseste lacrimile artificiale. Boala ei se numeste sindrom sicca si nu se vindeca (are caracter autoimun).

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Sindromul ochiului uscat nu se vindeca ci doar se amelioreaza. Gasesti info.suficienta pe net ca de ex: http://www.sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/sindromul-ochiului-uscat_1790