| gamoholic a întrebat:

Hey! Cum as putea sa slabesc? Am 13 ani, am un metru si saptezeci si ceva, si 83 kg! Ce ar trebui sa mananc si ce fel de miscare? Abdomenele si flotarile sunt bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Cea mai buna miscare e cea in aer liber. Apuca-te de alergat in parc sau joaca fotbal cu amicii pe un teren in aer liber. Efortul facut in spatii inchise, cu o concentratie mai mare de CO2, predispune la ingrasare, pentru ca o concentratie crescuta de CO2 in aerul respirat afecteaza secretia de hipocretina (orexina), un hormon hipotalamic care controleaza somnul si apetitul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Eu am slabit alergand in spatii inchise, pe banda pe alergat si alte aparate de cardio la sala

| Empathizer a răspuns (pentru Cosmin86):

Felicitari! Ai depus un efort considerabil si ai si platit ca sa o faci. Alergatul in aer liber e mai eficient (ca timp alocat), mai ieftin si mult mai placut ca metoda de slabire, pentru ca intr-o atmosfera mai bogata in oxigen arderile se produc mai rapid. Plus ca poti admira si peisajul, iar lumina soarelui e benefica pentru psihic. Un joc de echipa afara, cu amicii, e si el mult mai placut decat un efort de unul singur la aparate, intr-o sala cu aer reciclat. Cercetatorii norvegieni au descoperit ca persoanele care isi petrec viata in medii cu concentratii crescute de CO2 mananca in medie cu 6% mai multa mancare, din cauza modificarii secretiei de hipocretina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Ok, incearca tu sa alergi in aer liber la -15 grade iarna pe viscol.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Si inca ceva :

1. alergatul in aer liber intr-un oras poluat ( cum e bucurestiul ) e mult mai toxic decat alergatul in spatiu inchis
2. mananc si cu 80 % mai multa mancare, fac bodybuilding si skandenberg, am nevoie de forta si proteine, cu doar 6 % mai mult decat un om normal nu fac mare lucru

6 răspunsuri:
| viorelmmv a răspuns:

Pai in primul rand renunta la paine si produse de panificatie cel putin si cat mai multa miscare, flotari, abdomene, alergare dim si seara, genoflexiuni, cat mai multa miscare

| deeamary a răspuns:

Pentru incepu nu manca paine in exces 3 felii maxim pe zi nu manca carne de porc, vitaetc doar carne de pui dar nu prajita in ulei si fa miscare gen alergatul flotarile abdomenele ok?
sper ca te-am ajutat