| TakeMeHome a întrebat:

Hey! big hug
Am o verişoară de 11 ani care este puţin mai grăsuţă.
Ar vrea să slăbească şi m-a întrebat ce ar putea face. Ea face sport, ei adevărul că nu prea mult, dar face.
Vă rog spuneţi-mi o dietă pentru ea sau daţi-mi un site cu diete mai uşoare
Fundiţă!
Mulţumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Uite o dieta foarte foarte cunoscuta si eficienta.Insa nu stiu daca e grea sau usoara.La multe persoane cunoscute a mers. E regimul disociat sau dieta Montignac.

http://dieta.romedic.ro/diete/Dieta_Montignac_0679.html

8 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Spune-i sa manance carne slaba, branza, oua, peste, lapte, iaurturi slabe + cereale fara zahar, fructe dar nu in exces. Cand ii este pofta de ceva dulce sa ia o bucatica de ciocolata amaruie dar nu mai mult de 3 ori pe saptamana. fara alte dulciuri, fainoase, prajeli, sucuri, fast food etc.
succes!

Răspuns utilizator avertizat
| alexa88 a răspuns:

Sa bea ceai de soc...de preferabil natural nu din acela la plic... o ceasca dupa fiecare masa.Eu asa am slabit cand eram mai tinerica(13 ani) dar faceam in fiecare zi si cateva exercitii fizice(abdomene si genoflexiuni). Succes!

| alexa88 a răspuns:

Sa bea ceai de soc... o ceasca dupa fiecare masa; dar nu din acela la plic...natural.Eu asa am slabit cand eram mai tinerica(13 ani) dar faceam si cateva exercitii fizice(abdomene si genoflexiuni). Succes!

| BOGDAN a răspuns:

Sport. mancare mai putina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai sanatos mod de a slabi nu sunt dietele fulger, sau excesele de exercitii fizice. Corpului ii plac schimbarile mici in termeni de alimentatie si exercitii.
De exemplu, cineva care nu a mai facut exercitii de ani de zile, nu ar trebui sa se grabeasca si sa se avan

te sa alerge un kilometru. Nu numai ca sentimentul acela de lupta te va lasa dezamagita, dar este foarte probabil sa te si ranesti.
Acelasi lucru este valabil si pentru oamenii care incep din senin sa se infometeze. Dietele care restrictioneaza in mod sever numarul calorii sau tipul alimentelor permise, pot conduce la deficiente nutritive, intrucat corpul nostru are nevoie de vitamine.
Deci, ce trebuie sa facem daca vrem sa slabim?

Nevoile energetice si slabirea

Corpul nostru foloseste mancarea pentru energie. Depoziteaza orice exces de energie sub forma grasimilor. Asta inseamna ca daca mananci mai multa mancare decat are nevoie organismul tau pentru activitatile zilnice si mentinerea celulara, te vei ingrasa.
Pentru a slabi, trebuie sa iti faci organismul sa foloseasca aceste depozite de grasime. Cel mai eficient mod de a face asta este:
- sa reduci cantitatea de calorii pe care o consumi
- sa cresti nivelul activitatii
Iata de ce expertii vorbesc de slabire in termeni de dieta si exercitii.

Introdu schimbarile in mod gradat

Schimbarile mici pot face diferenta. Un biscuite in plus pe saptamana te poate ingrasa. Redu acel biscuite si vei slabi aceeasi cantitate.
In acest mod este si mai simplu sa te tii de dieta.

Creste-ti nivelul activitatii

Cineva care creste cantitatea exercitiilor fizice, dar mentine aceeasi dieta si acelasi consum caloric, va slabi cu siguranta.
Indiferent daca urasti salile de gimnastica, chiar si exercitiile usoare, precum mersul pe jos timp de 20 de minute, va fi benefic daca este facut in majoritatea zilelor ale saptamanii.
Ori de cate ori faci exercitii mai mult decat de obicei, arzi calorii si grasime.
Exista multe moduri in care poti sa iti cresti nivelul activitatii fizice. Sporturile de echipa, orele de aerobic, alergatul, mersul pe jos, inotul si mersul pe bicicleta iti vor imbunatati conditia fizica.

| cristiansonix a răspuns:

Fara dulciuri