| maria1417 a întrebat:

Hey...de luni ma lupt cu gripa.adica cred ca asta e:febra de 39.5, frisoane noaptea si transpiratii, dureri musculare, de cap etc.problema e ca acum nu mai fac febra ci doar ma doare in gat si tusesc.Am o tuse destul de productiva dar vreau sa scap de ea.Am fost la doctor la inceputul bolii si mi-s dat Zinnat ca antibiotic si alte pastile ajutatoare.Cum fac sa elimin mucusul asta ca sa scap de tuse? Iau fluimucil, ceva pentru expectoratie. Dar nu imi dau seama, secretiile se duc in stomac sau trebuie sa le scot pe nas? In decembrie am facut injectii din cauza unei pneumonii(adica doar tuseam, fara febra). Nu stiu de ce racesc asa dessad. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Cum sa-ti dea antibiotic pentru gripa/raceala?! Vai cat detest genul asta de medici: una- doua antibiotic... Asa luam si eu cand eram mica si aveam un sistem imunitar de rahat, raceam cam de 2 ori pe anotimp, inclusiv vara, daca faceam rosu in gat automat mi se inflamau amigdalele si faceam puroi etc...
De ceva timp nu mai racesc decat o data pe an, maxim de 2, si atunci fac o forma foarte usoara. Cred ca asta se datoreaza schimbarii alimentatiei(mananc mai multe fructe si am redus dulciurile pana aproape de zero), incerc sa consum mai multe lichide (ar fi bine ca iarna sa consumi zilnic, macar seara, un ceai cald de menta sau ce iti place tie).
Secretiile ar fi ideal sa le elimini, sa scuipi si sa sufli nasul, pentru ca sunt pline de bacterii si nu e prea nice sa ajunga in stomac. Mananca de fiecare data cand ai ocazia usturoi si ceapa, crede-ma ca fac minuni laughing! Renunta la obiceiul de a lua pastile cu orice ocazie, pentru ca trebuie sa-ti obisnuiesti organismul sa lupte singur cu factorii externi. Mananca miere de albine, poti lua si polen de la plafar. Dupa ce faci dus, incearca sa te clatesti la final cu apa ceva mai rece decat cea cu care te-ai spalat, inclusiv pe cap.
Cand simti ca te prinde raceala, fa-ti un ceai cald si culca-te. Dormi cat mai mult, pentru ca in somn organismul se vindeca mult mai repede.
Pe langa asta, adopta o atitudine pozitiva, scade doza zilnica de stres si nu mai avea atata incredere in medicamente, pentru ca medicamentele sunt facute pentru profitul farmaciilor. tongue

1 răspuns:
| deea3butterfly a răspuns:

Ai imunitatea slabita.Am avut aceas probleme cumpara coldrex sau tantum verde.foloseste si hexoral spray(te vor ajuta la gat) acel,, mucus''al vei scuipa afara si nu vei imi avea nici dureri.Noroc