| anonim_4396 a întrebat:

Hey. E normal sa imi fie greata in timpul dietei? Am inceput sa tin o "dieta". Gen sa nu mananc mult deodata, dimineata si dupa amiaza sa mananc doar cat mi-e foame si seara dupa 18 sa numai mananc deloc. Intreb asta pentru ca pana acum aveam o alimentatie haotica, si acum, dupa ce am inceput asa mi-e cam greata. Voi ce credeti, poate avea o legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Pai depinde ce alimente mananci.Linge o lamaie sa prepara o limonada si o sa-ti treaca.

| VioVio98 a răspuns:

E normal, deoarece stomacul nu este prea "obisnuit" cu dieta.

| FataAiaRandom a răspuns:

Daca in trecut mancai destul de des, da. Organismul tau propabil nu accepta schimbarea brusca pe care ai luat-o cu mancarea. Ia-o incet. Mananca din ce in ce mai putin si mai des ce ti-ai propus. Dar poate are o legatura si ce mananci. Carne poti manca ( preferabil gratar), nu trebuie sa fie ceva strict. Chiar doctorita de familie mi-a spus ca e ceva ce iti face rau. Nu trebuie sa tii ceva strict stric. Ce iti zice sa mananci, aia mananci. Mananci de ex o salata. Dupa poti si cartofi, fierti de ex ( dar nici fierti nu ar fi prea sanatosi). Poti diversifica la carnuri - desigur gratare sau fierturi-, la legume si la fructe. Incearca sa renunti la paine.
Mai poate fi de la faptul ca tu ai vazut pe cineva care mananca ceva respetiv sau o poza, si fara sa stii ti s-a facut pofta. Crede-ma, cu pofta e cel mai greu. Dormeam la Bff si ne-am uitat la foddtaste pe Instagram. N-i s-a facut rau si ne durea burta, desi mancasem. Plus ca ne era si greata

| blackbeauty6 a răspuns:

Mai bine adreseaza-te la un medic