| MynameisRoxana18 a întrebat:

Hey....eu sunt Roxana.Am 17 ani si 1, 71 înăltime...incerc de trei luni sa slăbesc si nu reusesc.Am incercat o grămadă de dieter,sport, înfometare....Nu reusesc... vreau ca rezultatele sa se vada in exterior...am inca o luna pana incepe sc... vreau sa fac o impresie buna...Ma puteti ajuta va rog?. chiar imi doresc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| heyitsmexd a răspuns:

Nu ai specificat cate kg ai. In primul rand, nu trebuie sa percepi lupta cu kilogramele drept un complex. Cu cat mai mult esti complexata de felul in care arati, cu atat mai mult devine o obsesie, iar asta nu duce nicaieri. Dieta, de cele mai multe ori, pleaca din interior. Incepe acest jos prin a face pace cu tine din toate privintele, de la exterior, pana la interior. Prin dieta intelegi un alt stil de viata. Intreaba-te, oare esti pregatita pentru un nou stil de viata? Nefiind pregatiti, cadem prada si ne lasam de dieta, zacand dezamagiti. Adoptand un nou stil, trebuie sa renuntam la vechile obiceiuri, insemnand bauturi carbogazoase, dulciuri, in mare parte lucrurile procesate, inclunzand si patiseriile si pastele fainoase. Eu am slabit simplu, natural, 10 kg, in timpul scolii. Dimineata, inainte de cursuri, mancam cate un fruct. In pauza mare, sandwich cu paine neagra integrala, branza slaba, castraveti. Hidrateaza-te, si nu uita niciodata apa acasa. La pranz iti recomand mancare gatita, diverse ciorbe, supe sanatoase, evita prajelile, mezelurile, painea alba. Poti opta pentru branza slaba, salate, peste, absolut orice. Cert e ca tu trebuie sa mananci ceea ce iti place, intr-un mod sanatos. Acest stil de viata al tau, trebuie sa tinda spre sanatos. Poti alerga intr-un parc, jumatate de ora, daca nu esti adepta sportului, sau poti incerca sa urmaresti diferite canale pe Youtube, care m-au ajutat enorm. Iti recomand sa iti faci meniu in fiecare zi, si sa o rogi pe mama ta sa te ajute.

2 răspunsuri:
| Greenthrone75 a răspuns:

Atunci cand vrei sa elimini niste kilograme nu necesita, la varsta ta, o solutie asa drastica precum infometare.
este foarte bine sa injumatatesti portiile, manaci ce vrei dar mai putin fara sa te scoli satula de la masa.Si sportul, sportul se face treptat.De la incalzire timp de 2 saptamani pana ajungi la 3 minute de plank.(eu de exemplu am facut doar incalzirea timp de 2 saptamani cu o aplcatie foarte buna runtastic, cae iti explica cum sa faci corect exercitiile, si am ajuns dupa o luna sa stau 3 minute in pozitie de flotare, adica plank~high plank and low plank)Iti recomand.Dar tine minte ca e o perioada de timp mai indelungata ca totul e natura.Succes cu sportul.

Răspuns utilizator avertizat