| maya_1276 a întrebat:

Buna,daca renunt la paine,grasimi,prajeli,mananc doar salate,fructe,carne de pui, curcan la gratar in cat timp pot sa slabesc 7 kg? Am incercat sa tin regimul Dukan si dupa 4 zile ma simt foarte rau,ameteli,sensatie de voma, nu am energie! Am nevoie de un sfat sau de o dieta incercata ca sa reduca kg nedorite rapid! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CrazyTeenager a răspuns:

Depinde de cat de mult ai abuzat de ele, daca ai avut doar un consum ocazional nu se va vedea mare diferenta. 7 kg zici..slabitul sanatos este de 4 kg pe luna aproximativ 1kg pe saptamana, acum poate mai ai si un exces de apa si sa zicem ca 5kg pana la maxim 7 ar fi un obiectiv realist bine inteles asta in conditiile in care ai un deficit caloric obtinut fie el prin sport sau nutritie adecvata.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Dukan = rahat. zi merci ca a cedat corpul dupa 4 zile decat sa te simti ok si in 10-15 ani sa cedeze mai rau.

kg le dai jos prin alimentatie + SPORT. amandoua, nu doar cate 1 in parte.
ce ai zis tu mai sus fa: renunta la fainoase, grasimi, sare, zahar.

mananca ce ai zis tu: fructe, legume, carne alba (pasare, peste). imparte-le in 5 mese a cate putin (sa mentii metabolismul la un nivel ridicat). bazeaza-te pe micul dejun ca cea mai bogata masa a zilei. fa-ti un macro de calorii. vezi la ce nivel corpul tau isi mentine greutatea si scazi din acel macro 200-400 calorii (preferabil scazi mai putin, nu mai mult). adauga sport.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată ori băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| maya_1276 explică (pentru bursuc001):

22 ani, 158 cm si 61 kg! Da ar trebuie sa slabesc 7 kg! Asta e greutatea ideala pentru inaltimea mea 54 kg! Insa sport nu prea am voie, am probleme cu inima si obosesc foarte repede, iar daca imi creste pulsul exagerat (160/batai pe minut) cad din picioare!

| bursuc001 a răspuns (pentru maya_1276):

Mda, bănuiesc că eşti fată :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 1 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 6 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ) - sau, măcar "acasă", folosind o bicicletă - te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O zi frumoasă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca mananci ce ai scris tu mai sus si nu depasesti 1500 kal/zi (ca degeaba mananci numai iarba si pui daca mananci mult) in 2-3 luni dai jos 7 kile.

| greens0123456789 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu ar trebui sa mai tii regimul Dukan, am auzit multe lucruri negative despre el. Daca vrei sa reduci din greutate, iti recomand sport (cat poti tu de mult), fructe, legume, apa.iar despre carne etc. poti sa mananci ce vrei atat timp cat manaci cu masura. Incearca sa nu mai manaci dupa ora 6-7, sau inainte de culcare. Sper ca o sa te ajute raspunsul asta happy.