| aragon18 a întrebat:

Hey! in urma cu doua saptamani mi-a cazut din greseala, ulei incins pe piciorul drept. Mi s-a facut o rana mica, dar nu mai dispare deloc straight face Ce as putea sa pun peste? Vineri am un concurs de dans, si nu mi-ar place sa ma duc asa.straight face Mentionez ca am tinut pana ieri plasturi cu rivanol peste rana, dar nu este nicio schimbare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nadia_5503 a răspuns:

Buna,

mergi la un plafar si cauta crema de galbenele
mai poti pune si miere
ambele sunt foarte bune cicatrizante

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu mai acoperi rana, ca altfel o ti tot umeda si nu se usuca.Las-o neacoperita.Ai grija sa nu te murdaresti la locul respectiv.

| doctoru a răspuns:

Salut. tocmai de asta ia luat atat sa se vindece. incearca sa o lasi "la aer"(fara badndaj). daca nu ai pus apa rece imediat arsura a ajuns in profunzime si se vindeca mai greu.incearaca crema hidratanta si crema de galbenele.
atentie : rivanolul(si derivatii acestuia: betadina, alcool iodat) nu se pune peste o arsura(decat peste cele grave in care e risc de infectie-nu e cazul tau)

| Nu conteaza a răspuns:

Dati cu crema de galbenele, e f buna pentru arsuri

| doctoru_5476 a răspuns:

Arsurile se vindeca foarte greueu am pus Balneocin praf (sulfamida)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pute sa iti faci operatie estetica sa date cu fon de ten