| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Încerc să scriu cât mai puțin.
Cam de 4-5 luni nu mă simt bine:
- mă doare capul( nu recent, cam de la vârsta de 6-7 ani, da nu tot timpul)
— simt că nu am putere, nici măcar să mă duc în oraș
— amețeli, ochiul stâng mă doare
— greață, simt că am temperatură
— când stau pe scaun și atunci simt că amețesc
— e o stare foarte ciudată: parcă am uitat cum să gândesc, uit foarte multe chestii, nume, titluri etc

Simptomele au început cam de 4-5 luni- la început simțeam că nu primesc aer, exact ca hiperventilația, da nu e hiperventilație!

La început am crezut că e depresie, atac de panică, da nu e. Fiindcă la început nici nu uitam la oameni, eram speriată că nu primea aer!

După au venit:— amețeli, dureri în piept, dureri de cap etc

Chiar nu știu ce să fac, îmi este frică să mă duc!
Ce o să fie dacă găsesc ceva doctorii- și ce o să fie dacă nu găsesc!

Poate o să ajung la psihiatrie, că era să pățesc odată: am mers acolo tot cu dureri de cap și amețeli, și de-acolo am ajuns la psihiatrie!
Au mai zis că sufăr de deficit de atentie! Îmi era așa de rușine, chiar dacă sunt timidă, depresivă am acceptat să stau acolo o săptămână!

Oare e tumoră? Și dacă da? Mai important... dacă nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu mai cauta diagnostic pe internet! aceleasi greseli le-am facut si eu si dupa o luna plina de analize, am aflat ca nu am nimic si a fost din cauza stresului si alte probleme pe care m-au afectat psihic si de aici tot corpul.
Sfatul meu este sa te duci la medicul de familie, sa incepi cu analize de sange si sa te duci la o medicina completa interna (vei face analize la toate organele interne). Medicul de familie probabil te va indruma mai bine.
Daca chiar te simti rau, te poti duce la un spital privat / de stat (depinde de banii tai) explici situatia si o sa te ajute.
Stiu ca sunt medici care efectiv te trimit acasa sau se comporta indiferent sau te panicheaza, trebuie sa ramai calma si sa tratezi situatia mai "barbateste" (chiar daca esti fata happy ).
Nu cred ca ai vreo problema, mai mult sunt lipse de vitamine, stress + esti si paranoica.
Fac pariu ca nici nu duci o viata sanatoasa (nu dormi suficient, nu faci sport, nu iesi, nu mananci ceea ce trebuie etc.).
Trebuie in primul rand sa te duci sa faci analizele si sa adopti un stil de viata sanatos, intr-o luna vei fi ca noua.
P.S: Durerile de cap le am si eu tot de la varsta aia si acum am 22 de ani. Am facut toate analizele la cap posibile si nu am nimic.
Nu mai cauta diagnostic pe internet, asa am patit si eu si am stat o saptamana pe la toti medicii si toate analizele au iesit ok.
Iti iei inima in dinti si nu mai cauta pe google, daca cauti pe google o durere de cap poti afla ca ai si cancer (ceea ce e total fals).
Sper ca ai inteles ideea.
P.S: apeleaza si la ajutorul familiei / cunostiintelor, daca te mai duci cu cineva si sta cu tine, te vei simti mai bine ca nu esti singura acolo (ma refer la doctori + analize).
Succes!

| FataRusoaică a răspuns (pentru Evolution):

Mersi! happy
Sincer să fiu, nu am căutat pe net. Știu că simptomele sunt similare, poate că ai dreptate nu am nimic, da cine știe?!
Da tot mi-e frică să mă duc, de-obicei tot la spitalul ăla mă trimite medicul de familie. Eu trăiesc într-un oraș mic, cam cu 3 spitale, să mă duc în alt oraș e puțin cam scump.

Nu prea am cu cine să mă duc!
Aaa și chiar ai dreptate: la început nu prea mâncam sănătos- sucuri, dulciuri etc
Da acum cam de 6 luni încerc să mânca cât mai sănătos, am făcut și sport în fiecare zi, da după ăsta nu prea am putere să fac sport!
+ vitamine happy

| Evolution a răspuns (pentru FataRusoaică):

Orice om are si zile "din'alea" care nu are chef de nimic.
In orasul meu natal exista decat un spital (judetean) si unul privat, atat happy.
Deci nu e chiar asa mic orasul tau.
Sunt zile si zile, eu zic sa iti faci analizele si consultatiile. Dar nu acum toate odata, pe rand. Timp de o luna le termini tu pe toate, dupa vei sta mai linistit sau / si vei lua un tratament si iti vei reveni. Sau macar aflii ce vitamine ai lipsa in corp si le iei.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te din nou la medicul de familie cu unul din parinti si cere trimitere pentru neurologie.
Medicul specialist o sa te consulte cum trebuie si o sa ti faca niste teste si eventual alte investigatii ca sa poate pune un diagnostic si sa si tratezi problema.
''chiar dacă sunt timidă, depresivă ''
Te-a diagnosticat psihiatrul cu depresie? Urmezi vreun tratament?

| FataRusoaică a răspuns (pentru alina2k18):

Da! De-aia am fos o săptămână închisă, chiar dacă eu am vrut, am luat niște pastile, da după ce m-a lăsat ductorul să plec acasă, nu am luat pastilele! Pur și simplu nu simțeam nevoia, nu sufăr chiar așa de depresie, atacuri de panică.
Adică îmi place să mă plimb în oraș, să vb cu oameni.
Da sunt și zile in care nu am chef de nimic happy