| eu_stie_tot a întrebat:

Hey lume,
Am o problema, acum 2 saptamani am inceput sa am usturimi la urinare si s-a intamplat de vreo 3 ori sa fac febra (care nu tinea mult, doar cateva ore si apoi imi reveneam). Usturimea a trecut intre timp, dar a revenit acum o saptamana si am observat si urme de sange in urina (foarte putin, dar vizibil). In mod normal m-as fi dus sa fac niste analize imediat, dar momentan nu sunt in tara, sunt student in Germania. Nu am putut sa dau foarte multa atentie problemei pentru ca am avut partiale, dar acum ca am terminat cu ele vreau sa rezolv asta. M-am documentat de pe internet si am aflat ca sunt mai multe cauze (infectie, cancer, etc.). Mentionez ca am facut analize dupa Craciun cand am fost ultima oara in tara, iar cele de urina erau ok. Ce ar putea fi?

Am intrebat alti prieteni si mi s-a spus ca spitalizarea in Germania costa de la 5000 euro in sus si niste simple analize de la 200 euro in sus daca nu ai asigurare medicala. Eu am asigurare medicala din Romania si card european de sanatate, asta inseamna ca trebuie sa platesc sau nu?

Daca trebuie sa platesc din buzunarul meu, atunci cat de grava e problema mea de sanatate? Momentan nu stau grozav cu banii si as prefera sa ma tratez in tara unde e mai ieftin. Dar nu ajung in tara decat peste o luna si jumatate cand termin anul. Se pot amana analizele pana atunci?

Cam astea sunt cele 3 intrebari ale mele. Va rog ajutati-ma daca puteti.
Merci mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| larousee a răspuns:

Este foarte posibil sa ai pietre la rinichi. mergi la un spital sa te interesezi cat te-ar costa un examen de urina, macar ala sa il faci.
am gasit asta pe un site, incearca sa faci acasa sa vezi cat de cat cauza
"Pentru aprecierea cauzei hematuriei, se poate folosi proba celor trei pahare conice. Un pahar va conţine primele picături de urină, cel mai abundent jet va fi inclus în al doilea pahar, iar ultimele picături se vor colecta în cel de-al treilea vas. Hematuria prezentă numai în primul pahar poate indica o cauză uretrală. Dacă sângele în urină apare în ultimul pahar, este vorba de o problemă vezicală, iar hematuria în toate cele trei pahare indică o provenienţă renală."
hematuria= prezenta sangelui in urina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Posibil să ai o infecţie.
Te duci la medic pentru tratament.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Cam ai pietre la rinichi este cam de venit acasa.

| BlueOctober a răspuns:

1-e infectie urinara,care o poti trata si fara sa te duci la medic acolo in Germania,te duci la farmacie si spui care e problema,farmacista o sa iti dea ceva,daca nu iti trece te duci din nou si ii spui ca nu ti-a trecut ca vrei ceva mai puternic,eu asa am facut, si eu sunt plecata din tara si am rezolvat-o si fara sa platesc mult, plus ca eu am bebe si alaptez, mi-a dat doua plicuri cu ceva si am luat doar unul, a doua zi eram super fresh.Dar cand te intorci in tara e bine sa te duci si sa rezolvi problema asa cum trebuie.2-eu stiam ca daca ai card de sanatate nu platesti, dar nu stiu sigur, de ce nu intrebi pe cineva de la spital? sunt sigura ca ei te vor informa mult mai bine decat prietenii.3-daca cu ce iti da farmacista nu iti revii, inseamna ca ai nevoie de antibiotice pe care nu le poti cumpara fara reteta si o analiza a problemei, asta inseamna ca e mai bine sa te duci la doctor. Sper ca te-am ajutat.

| mariam1 a răspuns:

Cel mai probabil o infectie. Te sfatuiesc sa faci efortul de a merge cat mai repede la medic. Se poate agrava mult mai rau. Cunosc cazuri.