| eu_stie_tot a întrebat:

Salut,

Am o problema si am nevoie de cateva sfaturi va rog. Sunt student in Germania si am avut acum o luna ceva probleme medicale. Mentionez ca am asigurarea de sanatate din Romania, dar nu am card european de sanatate. Mi s-a spus ca nu se mai tiparesc carduri asa ca am primit un formular provizoriu de inlocuire al cardului.
Acum o luna am ajuns la spital si la o saptamana dupa ce am plecat am primit un document in care mi se zicea ca datele mele sunt gresite sau ca e ceva in neregula cu asigurarea mea si mi se cerea sa completez un formular mostru in germana cu datele mele. Daca acesta nu era returnat in 10 zile urma sa primesc si factura de la spital.
Din motive diverse plicul nu a intrat in posesia mea decat la 3 saptamani dupa. Intre timp am primit si factura de la spital care imi cere sa le platesc pana pe 12 decembrie. Am completat rapid documentul care il vroiau si l-am trimis cu intarziere sperand sa il accepte. Apoi am verificat online cu CNP-ul meu si am vazut ca nu sunt asigurat in tara. Nu stiu cum s-a intamplat asta, studentii ar trebui sa fie asigurati gratuit, nu? Si daca nu sunt asigurat atunci doamna de la CAS de ce mi-a eliberat formularul de asigurat la sfarsitul lui august, inainte sa plec din tara? Formularul e valabil pana in februarie 2014.
Trimit maine o adeverinta de stundent acasa la parinti sa imi prelungeasca asigurarea. Intrebarea mea este daca CAS va plati spitalizarea. Teoretic nu eram asigurat atunci cand am ajuns in spital din motive care imi scapa. Dar totusi eram student si o pot dovedi. Nu ar trebui sa platesc nimic din buzunar, nu? Mentionez ca sunt student de 2 ani si nu e prima oara cand folosesc asigurarea de sanatate din tara. Nu au fost niciodata probleme.

Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi. Suma nu e mica si nu mai pot dormi noptile cand ma gandesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ca student ai si obligatii nu numai drepuri! Ai obligatia ca, pentru fiecare an universitar, sa dovedesti Casei de Sanatate din Ro ca ai aceasta calitate(printr-o adeverinta eliberata de institutia de invatamant la care esti inmatriculat). Daca nu ai indeplinit cerinta, nu esti asigurat --- vina iti apartine in exclusivitate! Mai mult, atat adeverinta/certificatul inlocuitor provizoriu al cardului european cat si cardul european au o anumita valabilitate de la DATA EMITERII( cred ca, pentru adeverinta provizorie, este tot de 6 luni precum cea a cardului european).

Parintii sa mearga la Casa de Sanatate si sa discute cu functionarii de acolo cum se poate rezolva problema.Trimite-le de urgenta adeverinta de student( in original), o copie a CI( carte de identitate) si tot in copie, trimite documentele medicale inclusiv factura. Nu stiu (nu lucrez in interiorul sistemului) daca factura emisa de spital va fi acoperita sau nu integral in cazul in care se rezolva problema continuitatii asigurarii tale de sanatate.

| dvdalexandru a răspuns:

Ai incercat pana acum o asigurare de sanatate privata? Este mai scumpa, dar te scuteste de o multime de alergaturi inutile si primesti si servicii de calitate. Uite aici mia multe detalii despre ce inseamna o asigurare de sanatate privata: http://www.medihelp.ro/asigurare-de-sanatate-privata/