| LastNight1324235436 a întrebat:

Hey! M-am taiat la deget acum cateva minute si imi curge sange in continuu ...si ma usturaa:-(). Ce pot sa fac ca sa scap de usturime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nicky06 a răspuns:

In nici un caz nu-ti pune pansament, pe moment nu simti nimic, dupa parca iti amorteste degetul, asta pentru ca pielea nu mai respira. Pune un servetel sau hartie igienica, dar nu apasa, servetelul va absoarbe stratul de sange cu microbi. Dupa strange foarte foarte putin degetu' sub un jet mic de apa. Daca chiar ustura tare dupa ce faci asta poti sa-ti pui pansament, dar nu lasa neaparat pana se vindeca rana, lasa cateva ore, cel putin, ca sa dispara mai multi microbi, iar apoi il poti da jos. Repet sa nu uiti: PANSAMENTUL NU SE TINE PANA SE VINDECA TOTAL RANA!

5 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Pune degetul sub jet de apa rece, dupa care ar fi bine sa torni un pic de apa oxigenata ( ca spuma sa scoata microbii plus are rol si de hemostaza ).
Dupa asta pui un mic tampon din tifon imbibat cu rivanol si pansezi degetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Date cu o crema ceva si bandajeaza-ti degetul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca pui servetel ti se lipeste de ranawinking si e super aiurea...te mai si ustura

| Nicky06 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun: cand ti degetul sub jetul de apa tina degetul cu rana intr-o parte, nu cu rana in sus ca sa cada apa pe rana!

| Derfuletz a răspuns:

O sa mori!