| Maryyyaa a întrebat:

Hey. M-am trezit cu o durere de cap foarte mare, îmi vine sa vomit și amețesc, de la ce poate fi și ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Analizeaza intii ce ai mincat, baut, facut ieri, in special aseara. S-ar putea sa gasesti acolo raspunsul.
Ce e de facut? Daca e urita treaba, poti chema salvarea. Daca nu, incearca cu ceva pastile pentru dureri de cap. Daca nu trece, e indicat sa faci azi o vizita la medic.

| cristi202 a răspuns:

Daca maninci vomiti mai apoi, inseamna ca e treaba serioasa. Indicat sa ajungi cit mai repede la un medic. Poti merge si la urgente pentru asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de cap, starile de voma si ametelile pot fii generate de o gramada de boli si virusi, precum:

Covid
Gripa
Intoxicatie alimentara
Criza de colecist (fiere)
Criza de rinichi (daca ai nisip sau piatra la rinichi)
Vertigo (vertij)

Nu poti sa faci nimic, stai in pat si odihneste-te!
Suna medicul de familie si cere-i sfatul la telefon.
Bea numai ceai de plante si mananca numai pezmet sau supa de zarzavat.

sanatate multa!

| Maryyyaa explică (pentru Violleta2022):

Pai daca mănânc ceva, vomit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maryyyaa):

Nu acum, mai tarziu cand iti va fi foame si senzatia de voma va dispare.

| sierra1 a răspuns:

E de la o beție sălbatică?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate să fie de la 200 de boli diferite între ele.
Dacă poți să stai acasă, stai 24 de ore cu repaus la pat și vezi ce se mai întâmplă.

| mihai69 a răspuns:

Suni la 112.

| Vântulalb a răspuns:

Esti in zona unde e ceata? Si asta poate fi o problema.
Userii care raspund ar trebui sa stie ca nu e site pentru bucuresteni unde e mereu soare si inca 27-28 de grade, azi.
Dar sugerez sa chemi ambulanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medicu de familie si daca nu poti suni la ambulanta

| Sunshine123 a răspuns:

Bună Ioana! Cauzele pot fi multiple iar un doctor este cel mai în măsură să îți dea o părere avizată. Sună și fă-ți o programare la medicul de familie iar dacă va fi cazul el te va îndruma mai departe. Multă sănătate!