| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Merita sa renunti la carne, oua si lactate si sa urmezi o dieta vegana?
Vreau argumente pro si contra atat pentru dieta vegana, cat si pentru cea omnivora.
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| readytofly a răspuns:

Buna, pentru mai multe informatii despre o dieta fara carne, out si lactate poti vizita pagina:
https://www.andreirosu.org/......ei-vegane/
Nu am argument pro omnivora, dar nici vegan nu sunt. In schimb reduc mult aportul de alimente cu provenienta animala.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Organismul are nevoie de toate, si de legume, fructe, carne de peste, pui, porc si de oua, lactate, studile care spun ca vegani traiesc mai mult privesc si alte conportamente sanstose, ori ca esti omnivor sau vegan fumatul tot e rău de exemplu,

| anonimg a răspuns:

Trebuie mai intai sa stii stii cu ce sa le inlocuiesti. De asemenea lucrul trebuie facut treptat si nu trebuie renuntat dintr-o data la carne.
Fa-te prima data ovo-lacto-vegetarian.
Iti recomand mai intai cartea: https://www.viatasisanatate.ro/dieta-si-hrana

| gabicoo a răspuns:

Sarmale + tochitură + cozonaci + un vinișor sau o țuiculiță cu asta au trăit bunicii noștri și unii au prins suta de ani!
Dacă devenim toți vegani ne vor muri vacile de foame!

| MadRaven a răspuns:

Acum depinde foarte mult și ce anume înțelegi prin alimentație vegană. Adică o să întâlnești multe persoane care sunt vegane dar au probleme grave de alimentație, bazându-se pe sucuri, chipsuri, cartofi prăjiți și alte minuni vegane dar complet nesănătoase. Poți mânca nesănătos dar vegan la fel cum poți mânca omnivor dar sănătos.
Că e imposibil să îți iei proteinele dintr-un regim vegan e o prostie, dacă ești atent la ce mănânci ai toate șansele să ai un regim echilibrat dpdv al macronutrienților. Eu am întâlnit mai des omnivori cu deficit sever de fibre în dietă decât am întâlnit vegani cu deficit de proteine. Cât despre B12 care este adus foarte des ca argument împotriva veganismului, e din ce în ce mai ușor de găsit în alimentele vegane îmbogățite. Eu am luat lapte de migdale fără să știu că este îmbogățit și când m-am uitat pe etichetă am văzut că are și B12 și vitamina D adăugată.
Ideea de luat acasă e că o dietă sănătoasă nu ține doar de a gândi pe categorii permise/interzise gen vegan/paleo/carnivor etc. ci de a te axa pe a găti acasă (fără mâncăruri gata-preparate unde de multe ori habar nu ai ce e în farfurie) și pe a alege variante cât mai puțin procesate (cereale integrale, alimente fără zahăr, etc).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,merita. Proteinele animale intretin durerea.

| MaryMaria333 a răspuns:

La dieta vegana... Nu e tot una sa mananci numai inlocuitori( carnea inlocuita de soia etc) Originalul e intotdeauna bun. Imitatiile nu contin niciodata ce contine o carne sau branza reala. Au si ele rolul lor. Fi omnivor, mananca orice, mi se pare un moft veganismul! Nu se poate trai numai din diete, corpul tau cere proteine. Sunt absolut CONTRA!

| Cksihja a răspuns:

Vaca consumă iarbă și e grasă, concluzia: dacă ești vegan ești automat și gras pentru că vegetalele conțin cele mai mari cantități de zaharuri.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Nu, oualele sunt printre cele mai mari surse de proteine!

| andreea1valentina6768 a răspuns:

Nu, ai nevoie de lapte si oua. Pune mana si mananca ca in evul mediu alimentele astea costau mai mult ca tine. Si vezi ca nu mai cresti in inaltime daca nu mananci sau risti sa pierzi 7.5 cm la batranete.

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreea1valentina6768):

"risti sa pierzi 7.5 cm la batranete.", ce CRETIN a calculat asta cu 7.5 cm? De a pus la virgula?

| andreea1valentina6768 a răspuns (pentru Cosmin86):

Adica 7 centimetrii si 5 milimetrii. asta este maximul de inaltime pe care poti sa il pierzi. toti medicii zic asa

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreea1valentina6768):

Care toti? Arata-mi un singur articol medical cu TAMPENIA aia.

Ca e clar ca niciun medic nu e atat de batut in cap sa zica asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru andreea1valentina6768):

Vegani cresc toata viata?

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreea1valentina6768):

1. Tipul ala lucreaza ca "software developer", cel care a dat raspunsul. Deci NU e medic
2. Nu vad NICAIERI valoarea 7.5, vad alte valori acolo
3. Din ce vad nu are NICIO LEGATURA cu mancarea, ci cu geneticul. De alimentatie spune doar sa consumi suplimente (calciu si altele).

Incearca si tu sa CITESTI un articol inainte sa-l dai.