| Secret5 a întrebat:

Hey! Nepoata mea are negi nu știu cum și de unde i-a luat dar vrea sa scape de ei, îmi puteți spune cum? Daca s-ar putea metode de casa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Rostopasca.

| Mayar a răspuns (pentru baru):

Eu am incercat cu rostopasca in vremea cand aveam si nu a trecut deloc.

| Mayar a răspuns:

E ceva spray la farmacie care 'ingheata' negii si le slabeste radacina, incat ii poti scoate singur. Intreaba la farmacie.

| Violleta2022 a răspuns:

Un tratament foarte eficient si rapid, este cel cu usturoi!
Un feliuta de usturoi, pusa direct pe neg (cu partea proaspat taiata, cea care este umeda), prinsa cu un leucoplast, sau bandajata cu o carpa de bumbac, foarte curata.
Tinuta minim 10 minute, pana la 2 ore. Atata cat poate, unele fiind foarte dureroase.
Se repeta procedura 3 zile la rand, dupa care se ve observa cum negul se usuca si cade.

| WhiteLife a răspuns:

Poti pune seva de rostopasca, dar pătează, trebuie sa ai grija sa nu se ducă și durează ceva. Dar dacă te duci la orice farmacie și le spui problema, o să-ți recomande ceva. Eu am folosit Kolodium Forte, mai poți încerca Verolit și o vizita la medicul dermatolog pentru siguranță. De asemenea, cred ca se pot îndepărta și prin ceva operație (poate cu laser), depinde cum ii se pare mai ok.

| ibaal a răspuns:

Din pacate,verucile sunt contagioase. Cine stie ce a atins,poate chiar un robinet,un prosop.
Leacuri babesti care sa dea randament,nu stiu,insa, ia din farmacie o solutie cutanata, DUOFILM, pe baza de acid salicilic si acid lactic, cam 30 lei si este buna, efectiv le "arde" si vor cadea cu tot cu radacina.

| DragosMatei123 a răspuns:

Inconjoara-l cu o ata si strangel, se va usca si o sa cada singur peste ceva timp