| Lizzaaa a întrebat:

straight face hey sad. NU MANANC MAI NIMIC SI NU SLABESC
+ mai fac miscare straight face ce se intampla? Am 14 ani, 1.65 si 52-53 kg straight face. Acum ceva vreme aveam 49 kg si mancam normal si faceam dansuri.Am incetat sa fac dansuri de 4 luni si am pus in greutate straight face, o sa ma reapuc de dansuri peste o luna si ceva dar pana atunci nu vreau sa ajung cat USA! Ce se intampla cu mine? de ce nu slabesc chiar daca nu mananc? mai fac si miscare si nimic, Va rog ajutati-ma sunt tanara si vreau sa arat bine crying.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hirako a răspuns:

Arati bine si aspectul nu ar trebui sa conteze prea mult;) Oricum, ar trebui sa mananci normal dar fara dulciuri/paine/paste fainoase si dupa ora 19:00 nu mai mananci nimic.Si nu stiu la ce te referi prin "miscare". Daca vrei sa dai jos de pe burta :http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 foloseste asta.
Daca vrei sa dai jos de peste tot cel mai bine ar fi sa inoti cat mai mult posibil, dar merge si doar sa alergi.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu mananci suficient de mult, suficient de des si corect (adica lactate, fructe, legume, carne proaspata, etc) nu ai cum sa slabesti. Infometarea duce la metabolism de inainitie si organismul acumuleaza tot ce mananci, ba mai mult, topeste proteinele din muschi si le transforma in grasime. Daca vrei sa slabesti, trebuie sa mananci minim 5 mese pe zi, cate putin si obligatoriu sa incluzi tot ce trebuie.

| EmaS a răspuns:

Din ce in ce mai multe persoane ce au probleme cu kilogramele in plus apeleaza la ceaiul verde. Obezitatea a inceput sa devina o problema pe plan mondial datorita stilului de viata din ziua de azi. Riscul de imbolnavire la persoanele obeze creste semnificativ. Insa datorita efecelor ceaiului verde, kilogramele in plus nu mai sunt o problema.

Datorita stilului de viata pe care il adopta unele persoane, in special cele care isi pot permite orice fel de mancare, cresterea in greutate devine o problema serioasa. Capatand un obicei din a manca alimente bogate in grasime si asa numitele "junk food" numarul persoanelor obeze creste pe zi ce trece.

O alta problema este lipsa de exercitii fizice. Principala urmare este aceea ca grasimile nu sunt arse si se depoziteaza in corpul nostru. Cei care au cel mai mult de suferit datorita lipsei de miscare sunt chiar persoanele obeze. Practicarea exercitiilor fizice poate reduce riscurile imbolnavirii si ajuta la pastrarea unui corp sanatos.

Problemele mentale reprezinta un alt motiv al cresterii in greutate. Cel mai bun exemplu este depresia. De multe ori cand o persoana este deprimata nu plange, ci mananca tot ce gaseste in frigider. Acest lucru nu este sanatos deloc.

Problema kilogramelor in plus se poate rezolva in zilele noastre cu ajutorul unei operatii de liposuctie insa pot aparea efecte secundare si asta reprezinta un risc. Exista o metoda mai usoara si mai naturala de a elimina grasimea din corpul nostru. Solutia este ceaiul verde! Pe langa faptul ca ceaiul verde este foarte bun pentru arderea grasimilor, acesta mai are si alte beneficii. Sunt 3 lucruri pe care ceaiul verde le face atunci cand este consumat la fiecare masa:

Creste arderea de calorii - ceaiul verde accelereaza metabolismul si cantitatea de grasimi arse creste. Acest proces se numeste termogeneza. Acesta mareste caldura din corp accelerand metabolismul si ca urmare arde caloriile.
Diminueaza apetitul - ceaiul verde ajuta la controlarea apetitului. Nutrientii ce se afla in ceai trimit semnale catre creier si stomac scazand apetitul si micsorand cantitatea de mancare ceruta de organism.
Creste nivelul de energie - ceaiul verde poate trimite semnale catre creier care permit imbunatatirea atitudinii mentale pozitive. Pentru ca el actioneaza in majoritatea partilor din corp, acesta tinde sa puna mintea intr-o stare pozitiva si relaxata, lucru ce face ca organismul sa se simta mai echilibrat si sincronizat.

| Fisstic a răspuns:

Eu cred ca:odata ce faceai dansuri, organismul era obisnuit cu aceeasi miscare de fiecare data.Adica niciodata nu puteai sa spui ca azi faci dansuri si maine nu pentru ca nu ai chef.Cand faci sport acasa mai ai momente cand nu ai chef sa faci nu stiu cate abdomente si genoflexiuni si sp "eii lasa ca fac maine". Trebuie sa ai un program echilibrat si de masa, dar si de sport.De mancat trebuie sa mananci des si putin.De ex: dimineata la 9, dupa la 12, dupa la 3, dupa la 6 si atat.S mai poti manca intre mese o custare cum ar fi un mar, o portocala.Paine,dulciuri,fainoase si sucuri gentongueepsi,cola,fanta, sprite, 7up trenuie eliminate pentru ca acestea au multe calorii.Eu mi am calculat pe net si ar trebui sa asimilez 2500 kcal pe zi si am 14 ani, 1.68, 56 Kg.winking Sper ca ti am fost de ajutor. Funda?

| Ina_7071 a răspuns:

Esti mai mult decat perfecta cu 52kg la 1, 65.Mentine-te asa si o sa fie bine happy

| radutherap a răspuns:

Am 12 ani am 1.72 si aveam 80 si de cand am inceput sa ma las de dulciuri si paine si sucuri a fost nasol nu ma puteam abtine dar dupa 2 zile nu mai aveam nicio problema si am tinuto si acum am 67 sa includ si sarea sa nu mananci multa sare stiu ca e o viata amara si nasoala dar o sati para bine ce ai facut eu sunt ff multumit de ce am facut.

| kathgilbert a răspuns:

Nu renunta la mancare, ci incearca sa mananci cat mai sanatos. Mananca putin, dar fa in asa fel incat sa mananci din 3 in 3 ore. Renunta la dulciuri, sare si mancare de fast food. Chiar daca nu mai dansezi, nu renunta. Da pe un program tv cu muzica si danseaza prin casa. Si sa nu uitam de sport! 30 de minute in fiecare zi sunt suficiente. Poti alerga, poti merge cu bicicleta sau poti face gimnastica. Mai poti incerca si crema termica modelatoare de la Gerovital. Costa cam 20 de lei, dar da roadehee hee.

| steve76 a răspuns:

Trebuie sa iti faci o dieta, sa mananci de vreo 4-5 ori pe zi, dar in cantitati mici, fara paine, dulciuri, prajeli etc. Chiar daca pare ciudat, daca nu mananci nimic nu slabesti, trebuie sa mananci echilibrat, cat sa nu iti fie foame, dar nici sa te saturi. Miscarea este esentiala, cel mai eficient este alergatul, si important este sa ai putina rabdare.

| Dorina_5796 a răspuns:

Buna Lizzaaa. Nu cred ca este o solutie sa nu mananci. Cred ca o alimentati echilibrata, sport si un ajutor din partea unui supliment nutritiv natural este un inceput bun. Eu personal am slabit 24 de kg doar facand sport si nemancand dupa 18:00. Pentru ca sunt o pofticioasa si nu ma pot abtine de la mancare am optat pentru un detoxifiant de la Bio Elemente, Extracte Esentiale. Un supliment nutritiv natural antioxidant care si-a facut treaba foarte bine. Poate incerci si aceasta metoda, ti-o recomand. Iar produsul este foarte foarte bun. Gasesti info si pe site-ul lor www.bioelemente.ro
Astept vesti bune de la tine :)