| ioanna96 a întrebat:

Hey nu stiu dc nu mi-a venit menstruatia luna aceasta.am 14 ani si sunt virgina dar mi s-au marit sanii si mi s-a balonat burta. e tare ca o piatra.si in urma cu vreo saptamana si ceva m-a durut partea stanga de jos de la burta...de ce imi intarzie? sunt foarte stresata fiindca nu imi vine si mi-e frica... ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o dereglare asa cum se intampla frecvent la 14 ani. Ai semne de sindrom premenstrual, asa ca eu cred ca in 2-3 zile va aparea si sangerarea. Daca nu se intampla si simptomele continua, vorbeste cu mama ta sa te vada un endocrinolog.

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca esti virgina stii sigur ca nu ai "alte probleme ", poate fi o dereglare hormonala asa ca mergi la un medic fara frica.

| byutxa a răspuns:

Si eu am 14 ani.si e normal sa nu`tsi vina pentru ca la varsta asta nu e regulatwinking

| sensibilosu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic mai asteapta cateva zile si daca tot rau te simti du-te la un control

| alice_2941 a răspuns:

Pai eu am 13 ani si mi-a venit la 12 ani. sh mie imi vine foarte regulat. dar nu m-am ingrasat deloc.doar sanii mi s-au marit si am 39 kg.nu iti face griji pentru ca o colega de-a mea are aceeasi problm si nu i s-a intamplat nimic

| ioanna96 explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. pup

| ioanna96 explică:

Va multumesc mult dar mi-a venit pana la urma ati avut dreptate a fost doar o dereglare...va pup!

| laura99 a răspuns:

Nu-ti fie frica e normal la virsta de 14 ani nu e tot timpul punctual va fi totul bine