| Karizma a întrebat:

Hey prieteni, varul meu are varicela si nu stiu daca are voie sa iasa in fata blocului sau macar pe balcon sa ia aer, fara sa ia contact cu cei care nu au avut pana acum.

Si inca ceva, daca pana la 20 de ani varicela mai poti lua? Daca da, cat de rau este?
P. S. Bubele pe care le are sunt foarte ciudate, arata ca si cum are avea lichid in ele.Asa arata ca eu nu mai tin minte.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Cred ca are voie sa iasa pe balcon sa ia aer, nu vad de ce nu ar avea, dar nu in fata blocului deoarece acolo s-ar putea intalni cu alte persoane si cum boala asta e foarte contagioasa... Bineinteles ca se poate lua si dupa 20 de ani, mai ales daca vorbim de un sistem imunitar slab. Varicela, desi in majoritatea cazurilor produce o imunizare completa si permanenta, la unele persoane poate sa reapara sub forma altei afectiuni numite Zona Zoster(provocata, bineinteles, de acelasi virus). Si problema e ca la maturitate apar si complicatii, boala se manifesta mult mai urat decat in copilarie. Eu am facut in clasa a 10-a si am avut febra, mancarimi ingrozitoare, bubite pe faringe care, normal, s-au spart si am facut infectie, iar pana nu am luat antibiotice nu puteam nici sa-mi inhgit saliva, de mancat si vorbit nu mai spun! Nu recomand asadar sa stai in preajma unui bolnav de varicela, pana cand boala nu devine necontagioasa(asta se intampla dupa uscarea tuturor bubitelor).

3 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Eu cand am avut am stat mai mult intr'o camera adica nu m-am fatait intruna prin casa deoarece doctorul mi-a spus sa stau la o temperatura constanta.
din kate stiu varicela o faci odata in viata si gata.
trebuie sa erupa toate bubitele acele ca daca nu atunci or sa fie probleme.
sfatul meu e sa nu iasa nicaieri.;)

http://www.sfatulmedicului.ro/......gioasa_649

ah si sa nu se scarprine sau sa rupa bubitele sau sa se spele deoacere or sa ramana semne in urma bubitzelor rupte.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Atata timp cat nu l-ai luat s-ar putea
si nu, ar trebui sa stea in casa, timp de vreo 2 saptamani, acum depinde si de ce spune medicul.
Se poate lua usor...

| IchHabeKeineName a răspuns:

Da, poate iesi pe balcon sa ia aer, dar poate si afara, dar nu in prezenta prietenilor, pentru ca pot lua si ei, de preferat, daca ei nu au avut ( prietenii lui) ar fi mai bine, chiar daca suna ciudat, sa le dea si lor varicela, sa se scape si ceilalti. La maturitate nu stiu cum se manifesta. Imi pare rau. Numai bine si tie si verisorului tau!