| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Stiu ca a mai fost pusa aceasta problema, dar vreau sa slabesc. Am 18 ani, 1.73 si 66-67 kg.si am ceva burta, si as vrea sa scap de ea. Mentionez ca nu fac sport, am alergat doar de cateva ori si am vazut ca obosesc imediat si m-am dat batuta si nici de la mancare nu prea pot sa ma abtin. Ma uit la celelalte fete si ma simt aiurea cand le vad cum arata.nu au burta, hainele stau mult mai bine pe ele decat pe mine. Ce pot sa face? Si nu imi ziceti sa fac sport va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yell0wgaby a răspuns:

O sa incerc sa iti raspund eu, deoarece m-am confruntat cu aceeasi problema ca si tine
La inaltimea ta de 1. 73, greutatea ideala pentru tine este de 63 de kg. In concluzie, tu trebuie sa mai slabesti 3 kg pe care le poti da jos prin putin efort fizic. in maxim o saptamana vei scapa de burtica pe care o ai.
Sa nu cumva sa faci greseala sa te apuci de cure de slabire drastice pentru ca atunci cand ai sa intrerupi cura, ai sa pui dublu inapoi - eu asta am facut si de la 52 de kg, ajunsesem la 75 pentru ca am tinut tot felul de cure de slabire. Apoi am inceput sa mananc de toate, absolut orice carne, orice fel se mancare, inclusiv cartofi prajiti, dulciuri, dar mananc cate putin, adica nu mananc pana plesnesc. Astfel, ma bucur de toate si am si slabit.
Sper sa iti foloseasca la ceva sfatul meu si nu uita : NU ESTI GRASAAA - la fel spuneam si eu de mine, nu ma mai suportam cat eram de grasa la 52 de kg si cand am ajuns la 75 kg, ma gandeam ca la 52 eram fotomodel laughing

6 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Poti slabi cu ajutorul suplimentelor nutritive, dar combinate cu o anumita dieta si putin sport, dar aici poti de exemplu sa mergi pe jos, bicicleta, chestii nu prea grele. Poti afla aici ce trebuie sa faci http://aloeveraforever.ro. Daca ai intrebari contacteaza-ma.

| gHelena a răspuns:

Daca nu iti place sa faci un sport propriu zis, este de ajuns sa mergi pe jos, sa faci curatenie, sa urci scarile, pentru ca organismul sa poata asimila corect nutrientii din alimente. In plus, poti alege si una dintre dietele prezentate aici: http://www.divahair.ro/diete_si_slabire. Spor sa ai!

| davidwarner a răspuns:

Pai din intrebarea ta inteleg ca vrei sa slabesti fara sport si fara sa renunti la mancare? Atunci ce vrei sa faci? Ca sa slabesti incearca sa mananci echilibrat si sa faci sport, da stiu sportul pe care nu il suporti. Este normal sa obosesti cand alegi daca nu ai antrenament si mai ai si cateva kg in plus. Sincer sa scapi de burta si sa ai un abdomen plat este foarte greu, eu am 173cm si 51 de kg, ma simt bine, dar tot am burta nu am un abdomen,, perfect,,. Iti urez succes la slabit si schimba-ti mentalitatea, fara dieta si sport nu ai cum sa reusesti.

| cLaR a răspuns:

Sportul e cea mai eficientă metodă să slăbeşti sănătos.
Deci, nu mult dintr-o dată, începe cu doar câteva abdomene pe zi, apoi măreşti ritmul pe parcurs. Iar alergări nu fă de viteză/rezistenţă, ci de durată, adică alergi încet până nu mai poţi.
Mănâncă normal, nu exagerat de mult, dar regulat.
Şi nu-ţi lua gândul de la sport, e cea mai eficientă metodă şi în acelaşi timp cea mai sănătoasă de a slăbi.
Dacă o să iei pastile/ceaiuri, etc, vei slăbi nesănătos şi nu pe termen scurt.
Deci, sport, sport, sport şi mese regulate.
O seară bună în continuare.

best regards,
cLaR

| IonutMihai_7747 a răspuns:

Bagă abdomene.

| crazygirl15 a răspuns:

Pff. tine o dieta.gasesti pe net tot felul de diete.gen:mananca putin si des si ai grija ce mananci...mergi mai mult pe jos.nu stiu.alearga dp autobuzlaughing