| Calli a întrebat:

Hey, sunt cam ingrijorata pentru ca alaltaieri mi-a aparut bubite rosii pe fata si o febra usoara apoi a doua zi mi-a aparut pe maini si picioare! am 14 ani dar ce as putea sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

După cum relatezi tu eruptia ta este tipică pojarului(fata, trunchi, membre)si tine 3-4 zile si apoi apar niste pete maronii si descuamarea.Trebuie să stai izolată acasă două săptamâni,poti avea febră f,mare si folosesti Paracetamol,regim alimentar usor(legume fierte, piure de cartofi carne de pui, peste)si lichide f. multe pentru a preveni dezhidratarea.

| 123456numelemeu a răspuns:

Pojar:d

| Puffaryn a răspuns (pentru 123456numelemeu):

Pai exact asta am patit si eu si trebuie sa stai in casa 1-2 saptamani. Iar boala se num. rujeola (pojar)

| Aleeeee15 a răspuns:

Cred ca pojar :0

| jamillaemilia a răspuns:

Probabil pojar, mergi la doctorul de familie

| Jurj_Aida_1996 a răspuns:

Ai rubeola. Este o boala contagioasa a copilariei. Stai in casa, nu trebuie sa intri in contact cu adolescenti sau copii. Sfatul meu este sa mergi la medicul de familie.