| Iuliana_Dulcica_1994 a întrebat:

Aceasta intrebare este mai mult pentru fete! Deci am 12 ani si nu mi-a venit menstruatia! Si intr-o dimineata m-am trezit cu putin sange le lenjeria intima dupa m-am dus la baie am urinat normal, nu cu sange cum e la menstratie. Dupa m-am sters cu hartie igienics si am vazut firicele de sange, ceva gen gelatinos sii miros urat. Intrebarie sunt : Ce este asta? Mi-a venit menstruatia? Este cumva o infectie? Daca da va trece singura?
Multumesc oricum!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu ti-a venit? Ba ti-a venit! Welcome in randul celor cu "probleme".

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ți răspund chiar dacă NU sunt fată happy

Aceasta este PRIMA ta menstruație ( menarha ) - deci, NU ai de ce să te îngrijorezi happy

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ți l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Urina nu trebuie să conțină sânge, nici măcar în zilele când ești la ciclu! Hematuria (așa se cheamă prezența sângelui în urină) e semn de boală și trebuie să mergi urgent la medic dacă apare!
Și da, chiar ți-a venit menarha!
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

| Zenithf a răspuns (pentru mihai69):

Urina a avut sange pentru ca i-a spalat pasarica care, dat fiind faptul ca nu a avut absorbant, a fost, saraca, toata plina de sange.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa inteleg ca esti la prima mestruatie?
Primele menstruatii pot fi slabe cantitativ si calitativ.
La fel de bine poate fi vorba si de o infectie
Vorbeste cu mama ta pentru ca sunt multe de stiut in aceasta situatie.

| Felys a răspuns:

Ti-a venit menstruatia,nu te gandii ca prima data este avalansa,asa vine,cate putin, mirosul este de la sange, ti se pare tie ca e urat, dar asa e mirosul respectiv, in fond sangele respectiv nu e sange curat ci reziduri