| Jelena a întrebat:

Acum juma de an am fost la dentist si mi-a curatat cariile, dar a lasat 2 masele deoarece si femeia de acolo, si mama, au zis ca nu e cariata tare si nu e necesar pe loc. Mentionez ca am aparat dentar, de aceea a trebui sa mi le fac.
Problema este ca astazi, dupa scoala, in timp ce imi faceam temele pe la 4 am vrut sa-mi iau o ciocolata, tableta dinaia. Am bagat o in gura,si maseaua din fund de pe partea stanga ma doare. Am terminat patratica aia pe partea dreapta, si de atunci si daca strand din dinti ma doare. Nu e cariata sa fie neagra, e asa mai maro, nu stiu cum e inauntru dat pe dinafara nu are multe probleme. Am mai avut probleme la stransul din dinti din cauza aparatului dar acum am si la mancat.
Dupa faza cu ciocolata toata seara,orice bagam in gura nu puteam musca.
Stiti cumva ce se intampla?
Trece?
Sau ce sa fac?
Sa incerc sa bag ata dentara inauntru, poate sunt resturi de mancare care provoaca durerea?
VA ROGG SPUNETI MI! E FOARTE ENERVANT SA NU POTI MANCA DIN CAUZA ASTA + RANILE DE LA APARAT????????????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Iti va trece durerea, nu mai manca dulciuri acolo.

3 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

În afară ca trebuie sa mergi la dentist nu ai ce face altceva.
Durerea si cariile nu vor trece de la sine, ba mai rau se vor agrava mai tare.

| Vanishgold a răspuns:

Foarte proasta decizia mamei și a doctorului. O carie trebuie eliminata încă de când apare. Și un punct dacă e, trebuie îndepărtat pentru ca în timp se mărește și afectează tot dintele. Neapărat acea carie trebuie îndepărtată pentru ca dacă a început sa te doară înseamnă că s-a adâncit și durerile vor trece pe moment, însă ele vor reveni mult mai puternice pana când dintele va fi în întregime afectat și nu va mai putea fi salvat. Spăla-te pe dinți și evita sa mănânci pe partea aceea și mergi sa cureți caria.

| aADI a răspuns:

Du te la dentist