| EmiiLoveYou a întrebat:

Am 12 ani (cls. 6) si am 1, 46, sunt scunda. Ce as putea face sa cresc in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Voley,baschet
fetele cresc pana la 18 ani

| dracu14 a răspuns:

E bine pentru varsta ta, eu cunosc o fata care are aproape 15 ani si are 1.38 si oricum mai ai mult timp sa te dezvolti...

| strengaritzza a răspuns:

La 12 ani esti bine. O sa cresti, stai linistita. Fetele se dezvolta mai tare dupa ce le vine menstruatia, si isi incept viata sexuala.
Nu te stresa, esti bine. Esti la o varsta frageda, ai timp sa te inalti.

| kitty00 a răspuns (pentru strengaritzza):

straight face eu am 12 ani si a 164 cm...laughing)))inseamna ca sunt ''rau''?oh go on

| strengaritzza a răspuns (pentru kitty00):

Fiecare dintre noi are o structura, nu toti suntem la fel. Unii la 12 au 1.70, alti 1.60winking Fetele mai ales se dezvolta dupa menstruatie si dupa ce isi incep viata sexuala. In cazul in care n-ati stiutwinking
happy Unii sunt mai mari, altii mai mici. Nu esti rau. Pur si simplu, nu fiecare are aceeasi structura osoasa, altii se dezvolta mai greu altii mai usor. happy Sper ca am dat o explicatie destul de buna, ca sa inteleaga fiecarewinking.

| andreea4alexad a răspuns (pentru strengaritzza):

Poti incarca sa te odihnesti mai mult si sa faci gimnastica

| diwa a răspuns:

Mi se pare o inaltime ok pentru varsta ta. Nu poti decat sa astepti sa mai cresti, sau sa te apuci de basket big grin eu am mai crescut facand basket. Sau poti sa te inscrii la inot. Dar sub nici o forma sa nu te duci la sala de forta sau sa faci arte martiale pentru ca o sa ramai cam la inaltimea asta. Am avut o colega care a facut arte martiale de mica, si acum, la 21 de ani, are 1.50m

| H3ADsHoT a răspuns:

Cumpara calciu efervescent sandoz si eu am luat si am crscut de la 1, 60 la 1, 80 in 3 luni si am 14 ani

| sefultau a răspuns:

E ok pentru varsta ta. probabil te vei dezvolta mai tarziu! iti recomand basket si aerobic. iar daca ai posibilitatea fa niste tractiuni la bara. happy ajuta foarte mult si nu evita somnul.

| Cretu_Daniel_1985 a răspuns:

Mananca multe lactate si cereale. Incareca sa faci si putin basket, asa de placere!

| andreea4alexad a răspuns:

Poti incerca sa te odignesti mai mult.
Sa te alimentezi suficient, si sa faci sport si gimnastica.

| Arianacraciun a răspuns:

Pai joaca baschet voley etc