| Chnss a întrebat:

Hey TPU.Am 13 ani si cred ca am o infectie vaginala si m-am dus la doctorul de familie ca sa imi dea o trimitere la ginecologie.Bineinteles ca sunt virgina si ca orice copil mi-e frica, adica sunt fete de 18 ani carora le este frica de "prima vizita la ginecolog".Nu imi e frica ca merg,imi e frica pentru ca nu stiu ce sa fac, ce o sa se intample.Nici macar nu stiu cum sa ma asez pe masa aia sau daca trebuie sa ma asez.Sa ma epilez sau nu? Adica am auzit de la alte femei ca daca esti copil nu trebuie neaparat, dar totusi. Poate sa ma ajute cineva? Sunt destul de speriata.Nu stiu cum o sa procedeze doctorul sau doctora.Nu stiu nimic.Va multumesc aticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Daca esti virgina nu o sa iti faca un control ginecologic propriu-zis. Bineinteles ca trebuie sa te epilezi si sa iti faci igiena intima, dar nu trebuie sa iti fie frica. Trebuie sa ii spui ca esti virgina. Probabil ca iti va recolta secretie de pe labii, dar nu din interiorul vaginului, deci nimic dureros.
Pentru ca esti minora, ar trebui sa mergi insotita de mama ta.
Ca un sfat personal, incearca sa gasesti un medic femeie. O sa iti fie mai usor decat in prezenta unui medic barbat.
Succes!