Întrebare recomandată | RaVuL a întrebat:

Am 16 ani si mi se misca un dinte din fata-incisivul lateral partea dreapta. Ce se intampla? la varsta asta nu mai cad dinti. Nu e cariat...de ieri a inceput sa ma doara, nu tare dar asa cat sa iti frece nervii si acum vad ca se misca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sigur s-a schimbat până acum?
Mergi la un cabinet stomatologic, o radiografie dentară.
Sănătate.
Pa, pa.

| Laurretta a răspuns:

Du-te la dentist cat mai repede si nu-l mai misca.

| StewartCassie a răspuns:

Buna.
Poate te-ai lovit si de aceea ti se misca. Daca zici ca nu ii cariat, mai bine mergi la un dentist.
O zi frumoasa!

| Pinguuuin01 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să mergi la dentist. succes. >big grin

| NevastuicAaA a răspuns:

URGENT la dentist! Daca nu are ce sa iti faca du-te la doctorul de familie.
Totusi nu este de glumit.
Poti sa ai o boala nasoala. Daca ai o boala cu siguranta o sa inceapa sa cada
toti.Nu este de neglijat pentru ca esti tanar.Si sa ai proteza de la 16 ani...ti-ar distruge viata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Trebuie să mergi la dentist - dacă este un dinte care a fost schimbat NU are voie să se mai mişte.

E posibil să fie vorba de o afecţiune medicală a gingiei...

| valentino52 a răspuns (pentru bursuc001):

Sau infectie la baza radacinii.

| Încrucişătorul a răspuns:

Hmmm... lipsa de calciu sau te-ai lovit undeva. Oricum, du-te la dentist.

| Dina a răspuns:

Poate fi din cauza unor bucate prea fierbinti sau prea reci, ce nu au rezistat pentru dinte.Sau poate te-ai lovit.Consulta dentistul.

| alinadianaaa a răspuns:

Poate e dinte din lapte, se poate sa fie pentru ca ai avut calciu mult de aceea nu tia cazut mai inainte.

Răspuns utilizator avertizat
| omide a răspuns:

Fugi la doctorrrrrr

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Du-te la dentist.

| dianaandra1467 a răspuns:

Dentistul va rezolva. happy

| Andr3y007 a răspuns:

Du-te la dentist!

| PickUp a răspuns:

Pai poti sa-l lasi sa cada... Poate cine stie ti-se schimba mai tarziu! Sau du-te la dentist mai mult se pricepe el! Bafta!

| PamPamPaaaam a răspuns:

Du-te la un dentist! El va sti mai bine ce se intampla si poate sa intervina inainte ca "dintisorul" sa cada :d.

| gabyS98 a răspuns:

La dentist cu tine

| Riderx1 a răspuns:

Nu ai primit un pumn? laughing)

| Smile3 a răspuns:

Pai esti sigur ca nu te-ai lovit la el? si pana la urma este dinte sau maea?! ca maselele sa stii ca, cad mai tarziu dec nu e problema! dar adevarul e ca cel mai bine ar fi sa te duci la un dentist!

| SinfulDesire a răspuns:

Aia so crezi tu iti cad si cresc dinti pana la 25 de ani

| SherryXoX a răspuns:

Du-te la dentist, poate te.ai lovit sau nu stiu

| FaFaLikeYou a răspuns:

Sugestia mea e sa mergi la un dentist! El stie ce e de facut!winking

| jackie12345 a răspuns:

Sugestia mea e sa ai grija de el pana cade singur

| PatrickJ a răspuns:

Poate ai parodontoza

| CookieRaider a răspuns:

Eu am 17 ani si am avut pana anul trecut 2 masele de lapte. happy nu erau cariate dar se miscau si aveam dureri groaznice am fost la dentist si mi-a spus ca am masele de lapte xD. mergi la dentist ca e cel mai bine! ^_^

| Mey a răspuns:

Trebuie neaparat sa memrgi la dentist ca nu ar trebui sa se miste

| bya2000 a răspuns:

Daca partea de deasupra lui e imflamata inseamna ca ai un fel de puroi(acest fel de durere face dintii sa se miste ).Si eu am patit la fel. Mergi la dentist!(e cel mai sigur)

| Alexiss25 a răspuns:

Du-te la dentist si iti va spune el ce ai.

| XxXBossXxX a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la dentist. Spalate pe dinti mult pentru ca ai ceva intre ei care atinge nervii. Cand misti dintele se apasa mancarea.E posibil sa fie cariat. Te rog imi dai funda?

| NSHFY a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa vizitezi un stomatolog si sa nu te "zgâmăi" la el, pentru a evita un incident neplacut.Cel mai bine este sa te duci la dentist cat mai curând!winking