| lianaverrt a întrebat:

Hey TPU
Am avut prima memstruatie luna trecuta si trebuia sa imi vina azi.
Precizez ca nu mi-a venit si ma durea pe sub burta si ma doare
Sunt ingrijorata, de ce nu mi-a venit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pătrunjăl a răspuns:

Este absolut normal.Eu am avut prima menstruatie anul trecut prin ianuarie si s-a intamplat sa nu imi vina deloc 3 luni.
Nu ai de ce sa te ingrijorezi, cu timpul se va regula big grin

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Mirke a răspuns:

Ti-a venit?

| Ioana803 a răspuns:

E si normal daca menstruația ti a început abia luna trecuta.
In jur de 1-2 ani, aceasta va fi neregukata, posibil sa nu îți vine deloc într o luna sau chiar sa îți vina de doua ori pe luna.
Deci, nu ai de ce sa îți faci griji.

Chiar si atunci când aceasta se va regula, vor exista motive ca sa întârzie, o posibila răceală, stres, medicamente, dereglări hormonale.

Deci, stai liniștită pentru ca totul este absolut normal happy